
Vlada Srbije kupuje kvadrate
Vlada Srbije bez tendera i po ceni od 4,5 miliona evra kupila je zgradu od 1.800 kvadrata u centru Beograda za potrebe Agencije za borbu protiv korupcije. Istovremeno je još pre tri godine utvrđeno da, na primer, Vojska raspolaže viškom prostora.
Reprezentativni vojni kompleks u Katanićevoj ulici zvrji prazan i čeka bolje dane za prodaju, a nekadašnji prostor Invest banke koja je otišla u stečaj izdaje se ili prodaje po bagatelnoj ceni.
Prema gruboj računici, Vlada Srbije raspolaže sa više od 4.000 zgrada i oko 9.800 stanova, odnosno sa oko 450.000 kvadrata prostora. U Direkciji za imovinu tvrde da, bez Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva odbrane, Vlada koristi jedva 100.000 kvadrata kancelarijskog prostora i da je „sve prepuno”.
„Da nije nužno, ne bi Vlada Srbije kupovala zgrade, ali po standardima EU za svakog zaposlenog treba obezbediti prostor od 10 kvadrata“, kaže Srboljub Panić, pomoćnik direktora Direkcije za imovinu.
S druge strane, kako kaže Jelisaveta Vasilić, član Saveta za borbu protiv korupcije, niko recimo dosad nije popisao tačnu kvadraturu kojim su raspolagale banke u procesu stečaja, poput Beobanke, Invest banke i Jugobanke, iako je rok bio tri godine da se završi postupak likvidacije. Poznato je da je 45.000 kvadrata Invest banke u zakupu, a da je 132.000 kvadrata prodato za deset milijardi dinara. Beobanku na uglu Birčaninove i Deligradske je na nejasan način prisvojio Viši privredni sud koji je vodio postupak stečaja.
Zanimljivo je da je Master planom iz 2008. godine, kako kaže Panić, utvrđeno da Vojska raspolaže viškom prostora. U taj prostor spada i u vojni kompleks Katanićeva koji ima pogodnu lokaciju u blizini Hrama Svetog Save i sopstveni parking, gde bi se, na primer, mogla useliti Agencija za borbu protiv korupcije, ali i mnoge druge agencije koje je osnovala Vlada – nezavisna i regulatorna tela… U Direkciji za imovinu, međutim, kažu da je to neizvodljivo jer „vojska ima drugi plan”.
Raspoloživog prostora bi bilo više da je 2009. usvojen predlog ministarstva odbrane Dragana Šutanovca o grupisanju Vlade u tri kompleksa koje bi omogućilo oslobađanje više od 400.000 kvadrata atraktivnog poslovnog prostora u centru. Taj prostor mogao bi da se rentira ili proda ili na neki drugi način tržišno iskoristi. Ali, do realizacije ovog plana nikad nije došlo, tako da je Vlada Srbije i dalje raštrkana po celom Beogradu.
Do pre tri godine, u Nemanjinoj 11 najavljivali su da će ministri biti stacionirani u najviše tri zgrade kako bi se smanjili troškovi održavanja, podigao nivo funkcionisanja Vlade i smanjili bezbednosni rizici. Ali, plan da se većina ministarstava preseli u Palatu Srbije nije realizovan. U bišoj zgradi SIV-a nalazi se nekoliko ministarstava, a ostala su se žalila da je zgrada nefunkcionalna.