
Kineske biljke leče neplodnost
Parovi koji imaju problema sa začećem imaju dva puta veće šanse da dobiju bebu koristeći tradicionalne kineske lekove, tvrde istraživači. Oni su otkrili dvostruko poboljšanje u broju začeća u toku samo četiri meseca lečenja kineskim tradicionalnim medicinskim metodama.
U Velikoj Britaniji biljni lekovi su postali pravi hit, pa je samo u poslednjih dve godine šest miliona stanovnika te zemlje konsultovalo je domaće ili kineske travare. Prethodna istraživanja su pokazala da i akupunktura može pomoći nekim osobama bez dece da začnu.
Poslednja studija od istraživača sa Univerziteta u Adelaide (Australija) proučavala je osam kliničkih ispitivanja, 13 drugih studija i izveštaja koji su poredili efikasnost kinseskog načina lečenja sa američkim i veštačkom oplodnjom. Izveštaji su pokazali da su žene koje su koristile kineske narodne lekove imale 3,5 puta veću šansu da zatrudne u periodu od četiri meseca u poređenju sa onima koje su verovale metodama zapadne medicine.
Drugi podaci o 616 žena pokazali su da je 50 odsto onih koje su koristile kineske lekove zatrudnilo, u poređenju sa 30 odsto onih koje su se podvrgle veštačkoj oplodnji.
Ukupna analiza pokazala je da se šansa za začeće povećala dva puta u period od četiri meseca kod žena koje su se podvrgli kineskim stručnjacima tradicionalne medicine, za razliku od onih koje su više poverenja imale u zapadne lekare.
Kineski lekari svoje tretmane propisuju na osnovu ženinog menstrualnog ciklusa odnosno problema koje ima sa njima. Čak i poznati britanski stručnjaci smatraju da kineske biljke imaju moćna svojstva i deluju na hormone, ali se u obzir moraju uzimati i njihova eventualna neželjena dejstva.