Ne gasi se bolnica u Kikindi

Očigledno da neko neistinama plaši građane. Kikindska bolnica sigurno se ne gasi, niti se u tom smislu bilo šta planira, rekao je, prilikom boravka u Kikindi, pokrajinski sekretar za zdravstvo dr Atila Čengeri, reagujući na upozorenja iz lokalnog odbora SNS – da najveća medicinska ustanova na severu Banata, prevashodno usled lošeg vođenja, pruža sve slabije usluge obolelima, pa se lako može desiti da u dogledno vreme – izgubi akreditaciju.

Dr Čengeri kategorički tvrdi da se u narednih nekoliko godina neće menjati mreža zdravstvenih ustanova u Vojvodini, pa, u tom smislu, ni status kikindske bolnice. Dodaje da niko sa zvaničnog mesta takvu mogućnost nije pomenuo, a kamoli nagovestio.
 
– Problemi sa kojima se susreću Kikinđani, svojstveni su svima. Pokrajinska vlada čini sve da poboljša situaciju. Tako je u kikindsko zdravstvo, u poslednjih pet godina, uložila 50 miliona dinara. I opština je, mada joj to nije obaveza, u ovu svrhu odrešila kesu za 4,5 miliona dinara – objašnjava dr Čengeri.

Direktor Opšte bolnice u Kikindi dr Dušan Kolarović upozorava da će u narednih pet godina čak 20 lekara specijalista otići u penziju. Trenutno je na specijalizaciji sedmoro mladih lekara. U skoro svim bolničkim službama nedostaje visokostručni kadar, ali i veći broj medicinskih sestara. Kadrovi i politika zapošljavanja u domenu su nadležnog ministarstva, koji je, inače, upoznat sa ovim ključnim problemom.
 
 
Pacijenti iz devet sela u opštini za svaki specijalistički pregled moraju da dolaze u gradsku bolnicu. Dr Milovan Blažić, zaposlen u bolnici, svojevremeno i njen direktor, istupivši u ime SNS, upozorio je na ovaj problem. On se založio da se pronađe način da se stara praksa odlaska lekara na noge bolesnicima u selima vrati. S tim u vezi, oglasila se uprava bolnice, najavivši periodične specijalističke preglede u seoskim ambulantama.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE