Na beogradskim ulicama živi 600 beskućnika

U Srbiji ima oko hiljadu beskućnika, ljudi i žena bez kuće i staništa, onih koji doslovce žive na ulici… pokazali su rezultati poslednjeg popisa stanovništva. A više od polovine ovog broja, oko 600 njih, živi na beogradskom asfaltu.
 
Svaki peti među njima je zbog psihičkih smetnji nesposoban da se brine o sebi, a zvanični staratelji ne mogu da mu obezbede smeštaj. Ostali, njih petstotinak, klasični su beskućnici koji nemaju ni porodicu, ni stan, ostali su bez posla ili nikad nisu radili, alkoholičari, narkomani i oni koji su sve prokockali. Oni su “klošari”.
Jedan od njih je i Vlada Trbović. Ovaj krupni čovek preko cele godine obitava u najstrožem centru, između zgrada “Politike” i Radio Beograda. Ima 61 godinu i glavni je u društvu beskućnika koji se ovde okupljaju.

Ako je verovati mu – životne priče klošara, u principu, ne moraju da budu sasvim istinite – Vlada je bio vojni pilot. Pre 36 godina, kad mu je sin imao 13 meseci, vratio se jednom s puta ranije i, sumnjičav zbog prigušenih svetala, ušao u stan kroz kuhinjski prozor.

“Kad tamo”, pričao je ovom novinaru, “zatičem moju ljubljenu…”, on joj kaže ime, “u ekstazi, sa Stojanom, koga sam poznavao površno. Dočekam da završe ljubavni čin, i tada uđem u sobu i upalim svetlo. Imao sam luster… ne od kristala, nego od brušenog stakla… Ona je navukla jorgan do brade, ovako… Njemu kažem: tebi neću ništa, na koja vrata si ušao, na ta izađi. I nemoj da se treseš! Imao sam tada 124 kile…”

Zbog ubistva žene u tim okolnostima bio je osuđen na smrt, ali mu je kazna zamenjena sa 20 godina zatvora. Uz amnestije odležao je 17.
Po izlasku iz zatvora, rasprodao je sve što je imao. A to nije bilo malo: osam hektara zemlje, kuću u Sremu, poljoprivredne mašine, i na kraju stan u Zemunu u kojem je i počinio zločin. Miloš Lazić, novinar i hroničar beogradski, zapisao je jednom da je “Vlada ravnomerno rasporedio te pare na taksiste, barske dame i konobare”.

Novac mu je trajao dve godine, a onda se preselio na ulicu. Prošle zime gangrena mu je zahvatila stopala, pa su morali da mu amputiraju palčeve… Posle Vladinog zločina, brigu o njegovom detetu preuzeli su roditelji ubijene žene i to je sada svoj čovek zaposlen nedaleko od ćoška na kojem Vlada spava…

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE