Ultraljubičasti zraci smanjuju mogućnost pojave miopije

Svaki sat koji deca provedu van zatvorenog prostora čak za dva procenta može smanjiti mogućnost da postanu kratkovida, pokazuju najnoviji rezultati studije koju su sproveli naučnici Kembridž univerziteta. Deca koja imaju problem sa kratkovidošću provode u proseku 3,7 sati nedeljno više u zatvorenim prostorijama  u odnosu sa decu koja nemaju problema sa vidom.

Kratkovidost ili miopija može biti nasledna, ali povezuje se i sa nizom faktora uključujući vreme koje provodimo fokusirajući se na objekte koji su nam blizu, kao na primer kad čitamo. Dovoljno za zaštitu vida može biti vreme koje provodimo van zatvorenog prostora. Studija pokazuje da su pozitivni efekti uticaja ultraljubičastih zraka nezavisni od vremena koje deca provode uz knjigu ili kompjuter, prenosi Daily Telegraph.

Veliki problem sa miopijom imaju stanovnici istočne Azije gde je oko 80 odsto populacije kratkovido. Jedna od studija sprovedena kod dece kineskog porekla koja žive u različitim zemljama pokazala je da bolji vid imaju deca nastanjena u Australiji, nego ona u Kini ili Singapuru. Grupa australijske dece u proseku provodi istu količinu vremena čitajući kao deca u drugim oblastima, ali za razliku od njih provode više vremena napolju.

Američkoj akademiji oftamologije predstavljen je pregled osam sprovedenih studija koje su obuhvatile 10,400 ispitanika. Zaključak dr Džastina Šervina i dr Antonija Kavaja je da izloženost ultraljubičastim zracima može imati pozitivne efekte na očuvanje vida. Profesor Pol Foster, koji je nadgledao projekat, istakao je da naučnici nisu sigurni šta zapravo izaziva kratkovidost. „Činjenica je da ljudi koji provode više vremena napolju, van zatvorenog prostora, manje pate od miopije. To ima veze sa opuštanjem mehanizma fokusa u oku, ali i svetlosni zraci takođe mogu imati svoj preventivni uticaj“, naglasio je dr Foster.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE