
Jesenja setva na milion hektara
Planirano je da jesenja setva u Srbiji bude obavljena na ukupno milion hektara oraničnih površina, a procenjuje se da je za nabavku repromaterijala potrebno obezbediti oko 10 milijardi dinara, rečeno je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS) u Beogradu.
Setvena struktura će biti uobičajena, te će najveći deo planiranih površina – 55 odsto „otići“ na pšenicu koja će biti zasejana na 550.000 hektara (ha). Planirano je da ostale ozime žitarice – raž, ovas i ječam budu zasejane na ukupno 150.000 ha, industrijsko bilje na 40.000 ha, a krmno bilje i povrće na po 90.000 ha. Za ostale ratarske kulture ove jeseni će biti izdvojeno oko 80.000 ha.
Stručnjaci PKS ukazuju da je za jesenju setvu potrebno oko 450.000 tona osnovnog mineralnog đubriva (NPK), minimum za ostvarenje planiranih prinosa. Međutim, kako je odnos cena mineralnih đubriva i osnovnih poljoprivrednih proizvoda nepovoljan na štetu poljoprivrednih proizvoda, u PKS procenjuju da će i ove godine izostati veća upotreba đubriva i zadovoljiće trećinu potreba, što će se nepovoljno odraziti na prinose u narednoj godini.
Sekretar Udruženja za poljoprivredu Milan Prostran istakao je da će u Srbiji u narednim godinama morati da se jesenjoj setvi posveti više pažnje i tako izbegnu rizici koje nose „sve sušnije i rizičnije godine“ zbog rasta temperature na globalnom nivou.
„U uslovima kada nemate kapitala, kada je agrotehnika skromna, a ulaganja mala, od tih rizika možete bežati samo ukoliko povećavate obim jesenje setve“, kazao je sekretar Prostran, objašnjavajući da je uticaj vremenskih prilika manji na kulture koje se u tom periodu seju.
„Pšenicu i dalje treba sejati u većem obimu, tek ove godine smo prebacili prinos od 4,2 tone po hektaru… Srbija je 1990-ih imala hektarski prinos blizu pet tona, očigledno da u poslednjih 20 godina imamo ozbiljan problem sa ulaganjima uopšte u poljoprivredu“, kazao je Prostran na sednici Odbora Udruženja za poljoprivredu PKS.