
Odlaganje lekova sa isteklim rokom još nije zaživelo
Organizovano odlaganje lekova sa isteklim rokom trajanja u posebne posude u apotekama još nije zaživelo u praksi, a u toku je izmena Pravilnika o prikupljanju medicinskog i farmaceutskog otpada nakon čega će se tačno znati kako će taj posao biti organizovan, istakli su farmaceutski stručnjaci u izjavi Tanjugu.
Lekove sa isteklim rokom građani su do sada uglavnom bacali u kontejnere, a očekivalo se da će organizovano odlaganje medikamenata u posebne posude u apotekama početi još pre nekoliko meseci, rekao je direktor sektora za razvoj Apoteka „Beograd“ Rade Milanković.
Pravilnik o prikupljanju medicinskog i farmaceustkog otpada, koji je stupio na snagu u novembru prošle godine, predvideo je da proizvođači ili uvoznici zajedno sa apotekarskom ustanovom treba da obezbede posude u svakoj apoteci kako bi građani tu mogli da donesu i odlože lekove koji nisu za upotrebu, kazao je on.
Propisana je i obaveza apoteka da preuzimaju neupotrebljive lekove od građana, čuvaju ih kao farmaceutski otpad i vrate bilo veledrogerijama, proizvođačima ili posebnim operaterima osposobljenim za prikupljanje i transport tog otpada na uništavanje.
On je objasnio da „Apoteke Beograd“ imaju obezbeđena sredstva ali da čekaju dalja uputstva kako će lekovi biti čuvani u apotekama i potom dalje odvoženi na uništavanje.
Kada je u pitanju medicinski otpad u Srbiji, godišnje u zdravstvenim ustanovama nastane oko 40.000 tona takvog otpada,od čega, infektivnog oko 9.600 tona koji mora da se preradi da bi mogao da se odloži.
Zahvaljujući donacijama EU i u saradnji da Ministarstvom zdravlja nabavljeno je 78 autoklava, aparata koji su postavljeni u najvećim medicinskim centrima širom Srbije kako bi se takva vrsta otpada adekvatno tretirala.