Crna Gora: Roditelji neće slati decu u školu

Roditelji na severu Crne Gore najavljuju da neće slati svoju decu u školu, dok iz Ministarstva prosvete prete da će u tom slučaju sankcionisati nastavnike, roditelje i đake. To praktično znači da će Ministarstvo deliti otkaze nastavnicima koji ne budu želeli da predaju crnogorski jezik, isključivati đake zbog neopravdanih časova i podnositi prijave protiv roditelja koji ne budu slali osnovce u škole, jer je osnovno obrazovanje obavezno u skladu sa Ustavom.

Ministarstvo prosvete u saopštenju navodi da će se “striktno pridržavati i primjenjivati zakone iz oblasti obrazovanja, kao i Zakon o radu”, ako dođe do najavljenog bojkota nastave. Ministarstvo prosvete Crne Gore poručilo je da će lako naći zamenu za sve profesore koji eventualno odbiju da predaju crnogorski jezik.

“Tokom prošle nedelje završen je seminar za crnogorski jezik i književnost za sva nezaposlena lica sa Zavoda za zapošljavanje, tako da će nastava u svim vaspitno-obrazovnim ustanovam u Crnoj Gori biti omogućena ukoliko dođe do bojkota od strane prosvetnih ranika, odnosno profesora jezika”, piše u saopštenju.
 

Opozicija poziva premijera da odgodi početak nastave


Rukovodstva tri opozicione stranke – Nove srpske demokratije, Socijalističke narodne partije i Pokreta za promjene – pozvala su crnogorskog premijera Igora Lukšića da odgodi početak školske godine da bi se u nastavku razgovora postiglo rešenje za zvanje školskog predmeta o jeziku.

Nakon sastanka predsednika Socijalističke narodne partije (SNP) Srđana Milića, lidera Nove srpske demokratije (NOVA) Andrije Mandića i Pokreta za promene (PZP) Nebojše Medojevića, sinoć je saopšteno da se nastavak pregovora i odlaganje početka školske godine traži “kako bi se stvorile pretpostavke u cilju iznalaženja rešenja” političke krize.

U saopštenju se navodi da je Medojević upoznao rukovodstva SNP-a i stranke NOVA sa idejom da se nastavni predmet nazove „maternji jezik i književnost„, sa čime je upoznao i premijera Igora Lukšića. Opozicione partije su, kako se navodi, osudile “neprimerene pretnje”, koje su đacima, roditeljima i profesorima upućene iz Ministarstva prosvete.

 “SNP, NOVA i PZP taj istup Ministarstva prosvete ocenjuju kao pokušaj da se ugrozi dijalog između opozicije i premijera, odnosno oteža postizanje dogovora”, navodi se u saopštenju.

Iz Sindikata prosvete u više navrata su poslednjih dana isticali da su nezadovoljni što pred sam početak školske godine ne znaju koji će predmet nastavnici da predaju. Lukšić je predložio da ime nastavnog predmeta bude crnogorski/maternji jezik i knjizevnost, navodeći da je to najveći ustupak koji je Vlada mogla napraviti, ali to nije bilo prihvatljivo za opoziciju.

Crnogorski premijer je potom odbio opozicioni predlog da se nastavni predmet zove crnogorski, srpski/maternji jezik i književnost.

Problem oko statusa srpskog jezika u crnogorskom obrazovnom sistemu nastala je nakon rezultata popisa stanovništva u toj zemlji, koji su pokazali da se većina stanovništva izjasnila da govori srpskim, dok je nešto manji broj rekao da govori crnogorskim jezikom. Od tad crnogorska opozicija, čiji deo se smatra prosrpski orijentisan, traži da srpski jezik bude ravnopravan crnogorskom jeziku u obrazovanju, ali i u zakonu.

Vladajuće stranke, na čelu s premijerom Igorom Lukšićem tome se protive, pozivajući se na ustav. Međutim, Crnoj Gori dogovor o jeziku je neophodan zbog usvajanje zakona o poslanicima i odbornicima, koji je uslov za dalje napredovanje Crne Gore na putu ka Evropskoj uniji.

Opozicija je podršku izbornom zakonu uslovila izjednačavanjem srpskog i crnogorskog jezika u obrazovnom sistemu. Za usvajanje izbornog zakona, što je prvi uslov Brisela da Crna Gora dobije datum pregovora o punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu.

Vanredna sednica Skupštine Crne Gore o izmenama Zakona o opštem obrazovanju ranije je zakazana za 2. septembar.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE