Jeremić: Neprihvatljivi jednostrani akti na Kosovu

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić pozvao je danas Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija da pošalje jasnu poruku da su jednostrani akti na Kosovu potpuno neprihvatljivi i da su nespojivi sa naporima da se pronađe obostrano prihvatljivo rešenje.


Jeremić je takođe ocenio da je situacija u regionu manje bezbedna što je direktna posledica jednostranih poteza Prištine i naveo da se na Kosovu mora vratiti status kvo, a oni koji su delovali destabilizujuće moraju biti pozvani na odgovornost.

„Pre nešto više od mesec dana situacija u našem regionu je iznenada postala manje bezbedna, manje stabilna i manje predvidiva, što je bila direktna posledica sračunate odluke secesionističkog rukovodstva etničkih Albanaca da izvrši ničim izazvan oružani upad na sever Kosova, kao deo zlokobnog plana nasilnog nametanja nelegitimnog i neželjenog režima nad stanovnicima ovog dela pokrajine“, rekao je Jeremić i pozvao Savet bezbednosti da pošalje jasnu poruku počiniocima ovih akata da je „njihov unilateralizam potpuno neprihvatljiv“.

Nesankcionisani akt upućivanja paravojnih formacija etničkih Albanaca sa juga Kosova je od većine stanovništva na severu pokrajine prepoznat kao pokušaj okupacije teritorije, rekao je on.

Šef srpske diplomatije je podsetio da je kriza počela 25.jula kada je prištinska formacija za specijalne operacije, takozvana ROSU mobilisana i u punoj opremi krenula preko reke Ibra i naglasio da „ko god je naredio da se pređe reka ibar prekršio je sporazum sa Euleksom i mora snositi posledice“.

Jeremić je istakao da je reakcija Srbije na upad ROSU bila „brza a ipak odmerena“, dodajući da je za samo par sati vlada uputila zvaničnu delegaciju na sever Kosova u cilju smanjenja tenzija.

Govoreći o događajima koji su sledili, Jeremić je pomenuo incident na jednom od prelaza 27.jula, koji je okarakterisao kao „incident za žaljenje“, i podsetio da je Vlada Srbije oštro osudila ovaj akt ekstremizma.

U obraćanju ambasadorima članica Saveta bezbednosti UN Jeremić je takođe u vezi sa tim događajima zatražio odgovore na, kako je naveo, „veoma precizna pitanja“.

„Ko je naredio jednostrani akt ROSU 25.jula? Da li je neko iz međunarodne zajednice znao unapred za operaciju? Zašto je Euleks nestao sa severa Kosova pred upad ROSU, ostavljajući Srbe bez zaštite međunarodne policije? Zašto Euleks nije izvršio svoja široka izvršna ovlašćenja u cilju poništavanja jednostrane odluke Prištine čim je do nje došlo?“, upitao je šef srpske diplomatije.

„Treba li dozvoliti pokušaj stvaranja nove realnosti na terenu kroz primenu sile, posebno kada dijalog dve strane donosi rezultate? Šta bi bilo da su Srbi preduzeli jednostrane akte, umesto etničkih Albanaca“, dalje je upitao Jeremić članice Saveta bezbednosti UN.

Srpski ministar je takođe naveo da ovo nije prvi put da se međunarodna zajednica nije suprostavila jednostranim aktima Prištine, podsećajući na pogrom marta 2004.godine i ocenjujući da „takvo ponašanje ne može doprineti bezbednosti na Balkanu“.

Jeremić je u svom govoru ukazao i na nekoliko pogrešnih uverenja prisutnih u javnosti.

Kao prvo, on je naveo netačno uverenje da je dijalog Beograda i Prištine, zakazan za 20.jul, bio odložen od strane Srbije.

„To je potpuno netačno“, rekao je on, dodajući da Srbija ne može preuzeti odgovornost za odluku u poslednjoj minuti koju su doneli posrednici.

Kao drugi primer nesporazuma, on je naveo pogrešno naziv „paralelne strukture“ koji se koristi za srpske institucije na severu Kosova.

„Ne samo da su one legitimne činjenicom da je podržava velika većina stanovništva, već ne postoji nijedna druga realna alternativa koja bi prošla test demokratije, i jedine su koje mogu funkcionisati bez stalne oružane zaštite“, istakao je Jeremić.

Kao treći primer, on je naveo osnovu na kojoj KFOR i Euleks deluju na Kosovu i rekao da je „jedini prihvatljiv standard, kako za NATO, tako i EU, ali i Savet bezbednosti rezolucija 1244 i statusno-neutralni okvir UN“.

Ministar Jeremić se osvrnuo i na zabrinjavajući razvoj događaja u vezi sa srpskom zajednicom, ukazujući da izveštaj pokazuje da su se kriminalni incidenti nad nealbanskim zajednicama skoro udvostručili tokom protekla tri meseca, u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Što se tiče političkih dešavanja u Prištini, Jeremić je podsetio da na suđenjima za ubistva protiv nekih bliskih osoba „takozvanog premijera Hašima Tačija“ počinju da se obelodanjuju veze među javnim ličnostima i organizovanim kriminalom.

Jeremić se, takođe, osvrnuo i na izveštaj o trgovini organima izvestioca Saveta Evrope i u tom kontekstu pozdravio doprinos Euleksa u razotkrivanju onoga što se zbivalo na samom Kosovu.

U sedištu UN u Njujorku u toku je sednica Saveta bezbednosti posvećena situaciji na Kosovu i Metohiji.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE