GM ešerihija u borbi za zdravlje?
Singapurski istraživači su genetski modifikovali bezopasnu vrstu bakterije, tako da postane borac protiv jedne druge na lekove otporne bakterije, koji se širi po bolnicama i smrtonosna je za pacijente s oslabljenim imunološkim sistemom.
Da bi se izborili s pomenutom zloćudnom bakterijom „pseudomonas eruginoza“, singapurski stručnjaci sa Fakulteta za hemijski i biomedicinski inženjering Tehnološkog univerziteta Nanjang, su u jednu vrstu ešerihije koli, koja normalno obitava u ljudskim crevima, ubacili fragmente stranog DNK, koji su je osposobili da otkrije opasni mikrob i izluči po njega smrtonosan toksin.
Genetski izmenjena ešerihija je u singapurskim istraživanjima na životinjama bila u stanju da inhibira rast pomenute opasne bakterije za 90 odsto.
Prednost ovog načina borbe protiv bakterija je i u tome što se njime cilja na specifične mikrobe, dok većina antibiotika i kada su delotvorni uništavaju i tzv. „dobre“ i „loše“ bakterije.
Singapurski stručnjaci ističu da bi veoma lako na sličan način mogle da se genetskim inženjeringom stvore bakterije koje bi uništavale i druge infektivne agense, pa i bakteriju koja izaziva koleru.
Postoji mogućnost i da se od genetskim inženjeringom izmenjene ešerihije napravi probiotik, koji bi se konzumirao kroz hranu, na primer jogurt.