Manjak repe diže cenu šećera

Nastala prava borba za sirovinu među domaćim prerađivačima šećera

Fabrike šećera u Crvenki i Žablju, koje posluju u sastavu grčke državne kompanije „Helenik šugar“, biće prodate, ali, kako za „Novosti“ kaže Željko Kovačević, zamenik generalnog direktora Fabrike šećera „Šajkaška“ u Žablju, ne zato što one nisu uspešne, već zato što je to zahtev Međunarodnog monetarnog fonda.

– „Helenik šugar“ je grčka državna kompanija koja je vlasnik 90 odsto šećerane u Žablju, i 70 odsto u Crvenki – objašnjava Kovačević. – Obe kompanije su profitabilne, i verujem da Grci, da nije bilo pritiska MMF, nikada ne bi uradili tako nešto – kaže Kovačević. – Prema planovima, nove vlasnike bi trebalo da dobijemo sledeće godine.

– Ove godine u Srbiji je zasejano za gotovo 20.000 hektara repe manje nego što je to uobičajeno, odnosno, imamo oko 50.000 hektara – kaže Kovačević. – Samim tim, svima je interesantno da dođu do sirovine za proizvodnju šećera, a u tome ne biraju metode. I prema tvrdnji stručnjaka, ove godine, uprkos izuzetnom interesovanju za kupovinu šećera na svetskom tržištu i izrazito dobroj ceni, sada plaćamo prošlogodišnju nisku otkupnu cenu koja se, sudeći po cenama finalnog proizvoda, baš i nije odrazila na cene u rafovima. Naime, kupci se i ne sećaju kada je za konačnog potrošača ova, strateški važna namirnica, pojjeftinila.

Kupuju Hrvati


– Pored manje zasejanih površina, biće smanjena i domaća prerada, jer deo repe sa 8.000 hektara do sada nije ugovoren za preradu sa domaćim fabrikama – objašnjavaju stručnjaci. – Najverovatnije, taj će šećer biti prodat Hrvatima, kao i lane, jer oni nude veću cenu od naših šećerana, pošto im država daje subvencije od 500 evra po hektaru.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE