Auto-put kroz Srbiju gotov na leto 2013.

Ministar za infrastrukturu i energetiku Milutin Mrkonjić izjavio je da je vrednost izrade strategije razvoja energetike ispod 240.000 evra, a ne 630.000 evra, iako je bilo tvrdnji da će taj posao toliko koštati.
 
„Pomenuta cifra nije tačna, iako je bilo tvrdnji da će izrada strategije toliko koštati. Vlada je, na predlog ovog ministarstva, donela odluku da se izradi strategija, raspisan je tender za učesnike u izradi, a vrednost posla je ispod 240.000 evra. Strategija treba da definiše planove Srbije u oblasti energetike do 2025. godine“, rekao je ministar u intervjuu za dnevni list „Novosti“.
 
* Najavljivali ste završetak Koridora 10 za prvu polovinu 2012, a sada i sami priznajete da auto-put neće biti gotovo pre avgusta 2013…


– Da ne dajem rokove, nekada možda i nerealne, ne bismo uradili ovoliko. Tek sada se vide rezultati. Do kraja septembra biće gotovo 180 od 280 kilometara Koridora 10. Uskoro će se od Beograda do Mađarske stizati za sat i po. Dela najbolje govore. Naš tempo izgradnje Koridora je, tvrdim, svetski rekord!
 
* Kada će prva vozila preći preko Beške?


– Otvaranje će biti 1. septembra. Kada je ova vlada preuzela mandat, baš 8. avgusta 2008. udaren je prvi šip za Bešku. Danas, tri godine kasnije, taj most je gotov.

* Kako će se pronaći rešenje za preduzeća iz ”Nibens grupe”?


– To što se dešava sa skoro 6.000 radnika ”Nibens grupe” je rezultat loših privatizacija. Menadžment tih firmi je u zatvoru, a od tih firmi banke potražuju 140 miliona evra. Cilj nam je da niko ne izgubi posao. Ako preduzeća odu u stečaj svi su na gubitku, i radnici i banke i država. Posle dva meseca pregovora sa bankama, pronašli smo rešenje.

* Stoje li zamerke domaćih firmi da na tenderima poslove dobijaju strane kompanije jer nude damping cene?


– To nije tačno! Naprotiv, možda čak i favorizujemo domaće kompanije, kako bismo uposlili naše ljude. Koridor 10 upošljava 100.000 ljudi, i kada se auto-put završi, donosiće 300 miliona evra godišnje samo od putarina. Sam će se isplatiti za 10 godina. To je projekat koji donosi pare. Bržu i veću zaradu možete imati samo ako trgujete drogom i oružjem.

* Šta je sa rekonstrukcijom ”Gazele”?


– Sve se odvija po planu, svi krediti međunarodnih banaka za ovaj posao su ažurirani. Gužve u prestonici prestaju polovinom novembra, kada će biti završeni radovi na gornjem delu mosta. Kompletna rekonstrukcija završava se u februaru.

* Raspisan je tender za ”Jat”, ali i pored pompeznih najava da preduzeće ”merkaju” Turci i Rusi, još se nije pojavio nijedan zainteresovani strateški partner.


– Čitav posao je tek krenuo, dva meseca je rok za otkup dokumentacije i mesec za dostavljanje ponuda. U ovom trenutku nismo razmatrali alternativna rešenja, ukoliko se ne pojave kupci. U svakom slučaju, Vlada neće dozvoliti gašenje nacionalne aviokompanije.
 


* Da li je i na koji način naša država, preko vašeg ministarstva, prisutna na KiM?


– Apsolutno smo prisutni. Preko tri firme održavamo i modernizujemo sve puteve u onim delovima Kosova gde žive Srbi. U poslednjih nekoliko godina u to je uloženo 1,8 milijardi dinara. Ovo ministarstvo dalo je ubedljivo i najviše novca za obnovu Kraljeva posle zemljotresa – 250 miliona dinara.

* U kojoj fazi je realizacija ruskog kredita od 800 miliona evra?


– Pregovori se i dalje vode, a očekujem njegovo odobravanje nakon što se usaglase svi finansijski elementi i uslovi tog kredita. Ruska delegacija je trenutno u Beogradu i vode se pregovori sa predstavnicima srpskih železnica. Ovaj kredit je zapravo izvozni posao ruskih firmi, koji finansira njihova vlada, što znači da neće direktno odobravati sredstva srpskim železnicama i da neće biti gotovih para ”na gomili”.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE