Godišnjica napada na Hirošimu
Japanski grad Hirošima obeležava danas 66. godišnjicu napada u kome su SAD 1945. bacile atomsku bombu na taj grad.
Mesto prvog napada atomskom bombom u istoriji obeležilo je noćas nešto posle ponoći po srednjoevropskom vremenu minutom ćutanja trenutak kada je bomba 6. avgusta pala na Hirošimu, tri dana pre nego što su SAD istu bombu bacile i na japanski grad Nagasaki.
U napadima su skoro potpuno uništena ta dva grada, a ubijeno je više od 200.000 ljudi. Veliki broj ljudi je umro potonjih godina od posledica izloženosti radijaciji tokom napada.
Napadi su ubrzali kapitulaciju Japana i zvanični kraj Drugog svetskog rata, 2. septembra 1945.
Japan se od tada zavetovao da nikad neće posedovati nuklearno naoružanje, ali je ta zemlja jedna od onih koje u velikoj meri koriste nuklearnu energiju.
Ta dalekoistočna zemlja još uvek se bori sa posledicama oštećenja nekoliko nuklearnih centrala posle katastrofalnog zemljotresa u martu ove godine. Najteža situacija je u centrali Fukušima koja je posle potresa pretrpela velika oštećenja.
Brojni potonji potresi onemogućili su saniranje situacije, a japanske vlasti i danas se bore sa pojačanim nivoom radijacije, naročito na severoistoku zemlje, koji je najviše bio na udaru zemljotresa.