Cena goriva u Srbiji bez veće promene
Cena sirove nafte veoma je promenljiva jer je mnogo razloga koji utiču na njeno. Tako ovih dana cena barela klizi na niže, a razlog treba tražiti u usporavanju globalnog privrednog rasta, odnosno očekivanom padu tražnje. Cena barela je na berzi u Njujorku bila nešto iznad 85 dolara, a istovremeno, barel „brenta“ na berzi petroleja u Londonu koštao je 105,69 dolara. Inače, na londonskoj berzi je pre mesec dana barel „brenta“ koštao 113,50 dolara.
Cenu nafte teško je predvideti, jer ona zavisi od mnogo faktora. Presudni su ponuda i potražnja, ali na cenu značajno utiču i klimatski uslovi, troškovi istraživanja i eksploatacije… ali i politička situacija u zemljama koje proizvode naftu. Tako je, recimo, zbog rata u Iranu cena nafte rapidno porasla, a krajem prošle decenije je zbog recesije cena barela prešla je granicu od 100 dolara. Poslednjih desetak godina, parktično, barel nafte se prodaje u rasponu od oko 80 pa do 113 dolara.
Da li će se pad cene sirove nafte na svetskim berzama odraziti i na cenu goriva u Srbiji teško je reći. Naime, Srbija je energetski zavisna zemlja i promena cene nafte na svetskim berzama odražava i na cenu na srpskom tržištu, a slično je i na svim drugim tržištima. Ipak, zanimljivo je da već duže vremena većih promena cene nije bilo, bez obzira što su se se menjali i vrednost evra i cena nafte. U skladu s tim može se očekivati da će i pored trenutnog pada cene cene sirove nafte, na domaćem tržištu cene goriva ostati nepromenjene, sve dok nafta, eventualno, značajni ne pojeftini.
Za sada se, na benzinskim pumpama u Srbiji, litar goriva prodaje od oko 126 dinara, koliko košta dizel D2 pa do oko 140 dinara, koliko košta evro dizel, odnosno od oko 1,22 evra pa do gotovo 1,35 evra. Cena litre goriva razlikuje se od pumpe do pumpe, čak nisu iste ni na pumpama iste kompanije, jer je to, od početka ove godine, liberalizacije tržišta i slobodnog formiranja moguće, pa kompanije cenu na pumpama utvr|uju i u zavisnosti od lokacije i prometa. Iako razlike u ceni nisu velike, u zvisnosti od pumpe, na rezervoaru od 50 litara može se uštedeti ili izgubiti dve do tri litre goriva.
Iduće godine „brent“ 115 dolara
Da je cenu sirove nafte teško precizno prognozirati potvr|uje i procena stručnjaka da će iduće godine prosečna cena barela „brenta“ biti 115 dolara. Ovaj iznos je za oko deset dolara veći od ranije prognoziranog.
Ana Marković