Proizvodnja struje na KiM neznatno povećana

Prema podacima kosovske statistike, u prvom kvartalu 2011. godine na Kosovu i Metohiji je proizvedeno 1,7 milijardi kilovat-sati električne energije. Prošle godine ukupna proizvodnja struje koju je ostvario KEK iznosila je 5,2 milijarde kilovat sati.

 Kada se uzme u obzir podatak da je nakon velikih donacija u elektroenergetski sistem na Kosovu i Metohiji od 700 miliona evra, 2008. godine godišnja proizvodnja struje dostigla 3,6 milijardi kilovat-sati, primetan je skok proizvodnje električne energije.
 
Međutim, ako se zna da je 1976. godine Elektroprivreda Srbije na Kosovu proizvodila isto toliko kilovat sati jasno je da je operativnost proizvodnih kapaciteta na toj teritoriji nakon proglašenja jednostrane nezavisnosti opala. Da je to zaista tako pokazuje podatak da je proizvodnja električne energije na Kosovu 1988. godine bila 6,1 milijardu kilovat sati. To je veća proizvodnja od one koju je KEK ostvario u prošloj godini. Kao uporedni podatak može da posluži i informacija da je u vreme sankcija 1998. godine EPS na Kosovu proizveo 4,2 milijarde kilovat-sati električne energije.

Imovina koja je nekada pripadala EPS-u sada je u rukama vlade u Prištini, odnosno državnog preduzeća KEK. Ne postoje precizni podaci o tome koliko zaista vredi imovina EPS-a na Kosovu ali Danas nezvanično saznaje u dobro obaveštenim izvorima da je reč o sumi od većoj od tri milijarde dolara. U Srbiji se smatra da je zbog nestručnog upravljanja vrednost te imovine znatno opala. Ono što je sigurno poznato je da je Srbija u elektroenergetiku Kosova i Metohije uložila nekoliko desetina milijardi dolara. Stručnjaci u Srbiji procenjuju da energetski resursi Kosova iznose 500 milijardi dolara

Rezerve uglja na Kosovu predstavljaju čak 76 odsto ukupnih rezervi uglja u Srbiji. Do 1999. godine sa površinskih kopova „Belaćevac“ i „Dobro selo“ i termoelektrana Kosovo A i Kosovo B, otkopano je manje od dva procenta rezervi kosmetskog basena koji se procenjuju na 12,7 milijardi tona. U metohijskom basenu leži dve milijarde tone lignita a u dreničkom nešto manje od milijardu. Ova dva basena su veoma značajna zbog činjenice da u njima eksploatacija nije ni započeta. Bitno je naglasiti i da su prva dva veća termoenergetska objekta u Srbiji izgrađena upravo na Kosovu, a reč je o termoelektranama Kosovo A i B.

Te dve termoelektrane su sada u vlasništvu KEK-a. Ta državna elektroenergetska kompanija na Kosovu je inače organizovana u četiri glavne divizije. Divizija za proizvodnju uglja, energije, distribucije i snabdevanja. Korporacija poseduje dva površinska kopa, u Belaćevcu i Dobrom Selu, dve termoelektrane i distributivnom mrežom u dužini od 18.898.43 km. KEK kontroliše i sektor snabdevanja, odnosno prodaje električne energije. KEK ima registrovanih oko 400 hiljada potrošača i zapošljava oko 8.000 radnika.


Naplaćeno 61,13 miliona evra


U prvom kvartalu ove godine na KiM je, prema zvaničnoj statistici u Prištini, potvrđeno 1010, 7 GWh električne energije. Potrošnja je u odnosu na isti kvartal prošle godine porasla za 10,6 odsto. Naplaćeni iznos porastao je u istom uporednom razdoblju za 15,95 odsto na 61,13 miliona evra. Kosovo i Metohija je u prvom kvartalu uvezla struje za 224,7 GWh što je, prema tamošnjoj statistici, čak za 27,4 odsto manje ne u istom periodu 2010. godine.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE