Čudni putevi cementa sa Kosova
Iz Đeneral Jankovića dovozi se građevinski materijal u praškastom stanju koji nema potrebne sertifikate, a potom pakuje u džakove i prodaje, piše Politika.
Kako piše Politika, s Kosova se već nekoliko meseci doprema cement izuzetno lošeg kvaliteta koji proizvodi firma „Šarcem“ iz Đeneral Jankovića, a u kojoj se na rukovodećim mestima, prema nezvaničnim informacijama, nalaze ljudi koji su finansirali OVK.
Jedan od retkih uvoznika ovog cementa u Srbiji je paraćinsko preduzeće „Polet d.o.o“ na čijem čelu se nalazi bivši policijski službenik
„Prema nezvaničnim informacijama, vlasnik pomenutog preduzeća Miroslav Đurić, ljudima iz firme ‘Šarcem’ novac od prodaje ovog građevinskog materijala, isplaćuje u gotovini, čime krši propise o platnom prometu“, otkriva Politikin sagovornik koji je želeo da ostane anoniman.
On kaže i da cement proizveden u „Šarcemu“ nema potrebne sertifikate čime je sporan i njegov „ulaz“ u Srbiju, jer je prilikom otpreme i dopreme robe na Kosovo i Metohiju, odnosno iz nje, po CEFTA sporazumu, od odlučujućeg značaja poreklo robe.
Miroslav Đurić, prema informacijama do kojih je Politika došla, cement sa Kosova i Metohije dovozi u kamionskim cisternama u praškastom stanju, a potom ga pakuje u džakove i prodaje kupcima.
„Da bi još više zaradio, u džakove ne pakuje 50, već 45 kilograma cementa. Beton koji se pravi od tog cementa je lošijeg kvaliteta. Tačnije, majstori na građevini stave onoliko džakova koliko procene da treba, ali u njima uvek ima manje cementa nego što to piše na džakovima. Samim tim, taj cement je slabiji“, navodi za Politiku jedan od majstora.
Da je cement proizveden u preduzeću „Šarcem“ lošeg kvaliteta i bez potrebnih atesta za Politiku je potvrdio i Goran Rodić, sekretar Odbora za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije.
„Cement iz ‘Šarcema’ nije ispitan i nema nikakav sertifikat, pa čak ni da nije radioaktivan, što je izuzetno bitan elemenat za njegovo korišćenje. Upotreba ovog cementa, u krajnjem slučaju, može da dovede do urušavanja objekta. Cena mu je manja u odnosu na cenu onog koji se proizvede u srpskim cementarama, što je još jedan od dokaza da je kosovski cement sumnjivog kvaliteta. Ovakav cement, treba istaći, može da bude problematičan za statiku objekata“, naveo je Rodić za Politiku.