Obama: Nepostizanje dogovora oko duga je opasno
Američki predsednik Barak Obama upozorio je da bi SAD mogle da se nađu u „dubokoj ekonomskoj krizi“ ako uskoro ne bude postignut dogovor o povećanju limita državnog zaduživanja i pozvao Amerikance da izvrše pritisak na zastupnike Republikanske stranke u Kongresu da prihvate kompromis, čime bi se izbegao tehničkih bankrot zemlje.
Obama je u televizijskom obraćanju naciji kasno sinoć po lokalnom vremenu, samo osam dana pre isteka roka nakon kojeg bi zvanični Vašington mogao da ostane bez sredstava za podmirivanje svojih troškova, nazvao zastoj u pregovorima oko povećanja limita duga „opasnom igrom koju država ne može sebi da priušti“, prenela je agencija AFP.
Predsednik SAD je za nepostizanje dogovora okrivio Republikance, koji odbijaju da prihvate povećanje limita zaduženja sa sadašnjih 14,3 biliona (hiljada milijardi) dolara ukoliko ne bude postignut dogovor o velikom smanjenju potrošnje bez istovremenog povećanja poreza za bogati sloj građana.
Ukoliko Kongres do 2. avgusta ne poveća limit duga, u SAD bi moglo da dođe do ekonomske katastrofe, a kamatne stope bi porasle ne samo za potrošače, već i za državu, upozoravaju stručnjaci.
Obama je odbacio predlog Republikanaca da limit duga bude povećan samo privremeno, navodeći da ključni problem time ne bi bio rešen i da bi se za samo šest meseci ponovila sadašnja kriza.