„Zaglavljeni“ na Merdaru
Blokada srpskih kamiona na administrativnoj granici sa Kosovom saobraćaj preusmerava ka Makedoniji. Kolona kod Merdara i dalje raste. Treći dan blokade, vozači „zaglavljeni“ između punktova. Žestoke reakcije sa severa Kosova.
Broj vozila blokiranih na administrativnom punktu Merdare, zbog kosovskog embarga na uvoz srpskih proizvoda, raste iz časa u čas, ali za sada nema naznaka rešenja problema. Makedonija najverovatniji alternativni pravac.
Srbi sa severa Kosova najavili su da će se oštro suprotstaviti i da neće dozvoliti sprovođenje odluke o zabrani uvoza robe iz Srbije na prelazima Jarinje i Brnjak. Savet kosovskomitrovičkog okruga upozorio je da će Euleks, Kfor i kosovska policija snositi svu odgovornost za destabilizaciju stanja na terenu ukoliko se ogluše o njihovo upozorenje.
Kod Merdara je, u međuvremenu, formirana kolona od najmanje 70 kamiona koji čekaju da uđu na Kosovo. Dvadesetak kamiona blokirano je na tom punktu već 24 časa, a problem predstavlja činjenica da se u izvesnom broju vozila nalazi kvarljiva roba, javljaju izveštači Radio-televizije Srbije sa Merdara.
Vozačima koji su noć proveli na administrativnom prelazu carinici su rekli da ne napuštaju kamione do daljeg.
Među blokiranim vozilima, koji ne mogu ni na Kosovo i Metohiju ni nazad, u centralnu Srbiju, ima i onih sa registarskim oznakama Bosne i Hercegovine. Kosovo je uvelo carinu od 10 odsto na robu iz BiH, jer ta zemlja ne priznaje kosovske carinske pečate.
Putnički saobraćaj na Merdaru odvija se normalno, ali sa zadržavanjem od sat-dva.
Carinske vlasti Kosova počele su da sprovode naredbu kosovske vlade od srede uveče u 20 časova. Od tada, nijedan kamion sa robom nije prešao preko administrativnog prelaza kod Merdara.
Albanski mediji, međutim, prenose da su kompanije iz Srbije već našle izlaz iz takve situacije, te će roba iz Srbije na Kosovo stizati preko Makedonije.
Potpredsednik kosovske vlade Hajredin Kući rekao je da će prištinske vlasti odblokirati zabranu uvoza robe iz Srbije istog momenta kada vlasti u Beogradu ukinu zabranu uvoza robe sa Kosova, jer je u pitanju, kako je naveo, „reciprocitet“, a ne embargo.
Zbog uvođenja carine na robu iz BiH, ta zemlja je najavila žalbu Sekretarijatu Cefte. Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević poručio je da Kosovo direktno krši Cefta sporazum, koji je u ime Kosova potpisao UNMIK.
Ekonomisti u Prištini uglavnom pozdravljaju odluku kosovske vlade o uvođenju reciprociteta u trgovini sa Srbijom, pošto vlasti u Beogradu godinama unazad ne dozvoljavaju uvoz robe sa Kosova zbog pečata na kojem piše Republika Kosovo.
Šef pregovaračkog tima Beograda u dijalogu s Prištinom Borislav Stefanović odbacio je kao netačnu izjavu zamenika pomoćnika državnog sekretara SAD Tomasa Kantrimena da je Srbija pre dve godine prekršila CEFTA sporazum.
„Tom izjavom se pokušava opravdati odluka Prištine o uvođenju embarga na trgovinu. Pre dve godine Srbija nije uvela nikakvu blokadu prema takozvanom Kosovu i kosovskoj robi, već je Priština jednostrano promenila i narušila CEFTA sporazum“, rekao je Tanjugu Stefanović.
Kantrimen je juče u intervjuu za Glas Amerike rekao da žali što je vlada u Prištini uvela zabranu uvoza srpske robe i dodao da je „Srbija počela isti takav embargo na robu sa Kosova pre dve i po godine“, što je, kako je rekao, nelegalno prema CEFTA sporazumu.
Stefanović je objasnio da „mi nikakvu blokadu nismo uveli već je Priština samoinicijativno i jednostrano promenila CEFTA sporazum na način koji je neprihvatljiv za sve članice, jer takve stvari ne mogu da se menjaju nakon potpisivanja određenog međunarodnog sporazuma“.
„Naša strana je već preduzela određene korake. Incirali smo hitno ‘obaranje’ ove odluke kod EU, CEFTA i Unmika i očekujemo da do toga dođe u narednom periodu“, rekao je Stefanović.