Preduzetnici beže iz Rusije

U poslednje tri godine 1.250.000 Rusa je napustilo Rusiju, a većinu njih, prema podacima revizorske komore Rusije, čine mladi biznismeni i pripadnici srednje klase. To je oko četvrt miliona više nego što ih je zemlju napustilo u prvih pet godina posle raspada Sovjetskog Saveza.


Danas je Rusija stabilna zemlja, gradovi cvetaju, ali čini se da se mali privrednici osećaju nesigurnijim nego ikad. Oni koji tek razvijaju svoj biznis ne strahuju od konkurencije ili bankrota, već od poseta korumpiranih zvaničnika, koji idu okolo i traže mito ili nude „zaštitu”, poznatu kao „kriša”, što znači „krov”.
 
Prošlog meseca, ministarstvo za ekonomiju saopštilo je da su samo u 2010. Rusi platili 581 milion za podmićivanje vlasti kao „proviziju za bezbednost”, što je čak 13 puta više nego 2005. godine.

Kao što su desetine primera do sada pokazale, biznismen koji odbije da plati „krišu” može očekivati posete vatrogasnih inspektora, poreznika ili policije, dok ga ne zatrpaju kaznama. Ako ni posle toga ne poklekne, pripisuju mu se manja krivična dela, često u okviru nedefinisanog zakona kojim se zabranjuje „nezakonito preduzetništvo”.

Kratak boravak iza rešetaka obično urodi plodom. Protiv onih tvrdoglavijih biznismena koristi se grublja tehnika. Ova praksa postala je tako česta u Rusiji, da je ušla i u žargon kao „šou pod maskama”, to jest, kada naoružani ljudi, obično maskirani pripadnici privatnog obezbeđenja ili specijalnih snaga, uđu u prostorije i bukvalno preuzmu firmu, oduzimajući dokumentaciju i udaljujući zaposlene u menadžmentu.
 
Ova taktika primenjivana je u politički obojenim slučajevima, kao što je bilo vladino preuzimanje NTV televizije 2000, ili obaranje Mihaila Hodorkovskog, naftnog tajkuna, koji se trenutno nalazi na odsluženju 14-godišnje zatvorske kazne.

Istraživanje je pokazalo da 21 procenat Rusa želi da napusti zemlju, dok je taj odnos 1991. bio samo pet odsto. Prošle godine, Andre Geim, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, upitan šta bi to trebalo da se desi pa da se vrati u zemlju da radi, odgovorio je: „Reinkarnacija”.

Stranka „Jedinstvena Rusija“ ostaje bez većine
 
Vladajuća partija Jedinstvena Rusija (JR) izgubiće dvotrećinsku većinu posle decembarskih izbora za donji dom ruskog parlamenta – državnu Dumu, rezultati su istraživanja državnog Sveruskog centra za istraživanje javnog mnjenja (VCIOM). Kako prenosi moskovska štampa, VCIOM predviđa da će umesto sadašnjih 315 mandata, JR osvojiti 219, od ukupno 450.

Putin uspeo da zaštiti svoj privatni život

Za gotovo sve poznatije političare gotovo da ne postoji privatan život. Italijanski premijer Silvio Berluskoni je odličan primer. Političari obično žive život kao u izlogu. Osim jednog: Vladimira Putina. On je uspeo da podigne zid oko svog privatnog života.

Iako vlada Rusijom više od decenije, ruska javnost ne zna, na primer, ni kako njegove ćerke danas izgledaju. Ima kontradiktornih izveštaja o tome da li su udate, u kojoj zemlji žive, a ukoliko želite da ih potražite preko interneta, kao Mariju Putin, rođenu 1985, i Jekaterinu Putin, rođenu 1986, nećete naići na fotografije u njihovoj odrasloj dobi, da ne govorimo o intervjuima.

Putin je nedavno u svom stilu postavio pravila: „Naravno, svestan sam opšteg mišljenja da političari žive pod staklenim zvonom. Ali, čak i u tim slučajevima, moraju postojati neke granice… uvek sam loše mislio o onima koji idu okolo sa svojim erotskim fantazijama i zabadaju svoje slinave noseve u tuđe stvari.”

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE