Bugarska će podneti kontratužbu za nuklearku „Belene“
Ukoliko ruski „Atomstrojeksport“ tuži Međunarodnom arbitražnom sudu u Parizu bugarsku Nacionalnu električnu kompaniju (NEK) zbog neizmirenih obaveza, u vezi sa izgradnjom nuklearke „Belene“, Bugarska će podneti kontratužbu.
Mediji su objavili, pozivajući se na neimenovani izvor, da je ruski „Atomstrojeksport“ tužio NEK za nadoknadu od 58 miliona evra, zbog kašenjenja u isplatama za gradnju dva nuklearna reaktora za drugu nuklearnu centralu u Bugarskoj.
„Ukoliko je to zaista tačno i ruska strana zvanično potvrdi tu informaciju, Bugarska će podneti kontratužbu“, najavilo je bugarsko Ministarstvo ekonomije, energetike i turizma.
Bugarska i Rusija su početkom ovog meseca zamrzle pregovore u vezi sa izgradnjom nuklerke, na tri meseca, odnosno do septembra.
Zamrzavanje je inicirala Bugarska „kako bi izvršila bezbedonosne provere i preispitala uslove finansiranja“, a o tome je potpisan 13. po redu aneks, na ugovor o izgradnji, koji je zaključen 2006. godine.
Finansiranje projekta je i najveći problem između dva partnera, budući da Bugarska ne može da obezbedi sredstva, a ne želi ruskog investitora i zalaže se da on bude iz EU, čiji je član.
Izgradnja je prema ugovoru trebalo da košta 3,99 milijardi evra, ali je zbog kasnjenja narasla na 6,3 milijardi evra, koliko sada traže Rusi, dok Bugari smatraju da izgradnja ne treba da pređe pet milijardi evra.
Izgradnja druge nuklerake u Bugarskoj, u mestu Belene, na severu zemlje, počela je 1987. godine, potpisivanjem međuvaldinog sporazuma između tadašnjih ŠSR i NR Bugarske.
Na tenderu je 2006. godine, pobedila ruska kompanija „Atomstrojeksport“, koja je ponudila dva reaktora VVER-1000/V-466po po najnižoj ceni i najvećoj bezbednosti, sa čak 60 godina eksploatacije, uz 90 odsto korishčenja kapaciteta.
Izgradnja je trebalo da bude završena do 2013. godine, za prvi, odnosno do 2014. godine za drugi reaktor, ali je zaustavljena u jesen 2009., kada se iz projekta povukla nemačka kompanija RWE, koja je kao strateški partner, trebalo da obezbedi dve milijarde evra, u zamenu za 49 odsto vlasništva.