Mobilni telefoni koji su menjali istoriju

Posmatrajući istoriju razvoja mobilnih telefona po samom izgledu može se primetiti da  su oni išli od cigle težine skoro kilogram, koje su bili sposobne samo za poziv, do malih uređaja koje nosimo u džepu, teških samo 100g sa touch screen-om, wireless modemom, kamerama, dvojezgarnim procesorima koji pokreću jako zahtevne aplikacije i igrice.
 



Tokom 20 godina postojanja mobilnih telefona, od 1990-2010. Broj mobilnih pretplatnika se povećao sa 12.4 miliona na 4.6 milijardi.

Trenutni odnos snaga u tržišnom udelu je:

Nokia

Samsung

LG

ZTE

Apple

Ostali

29.2%

18.8%

6.6%

5.0%

4.1%

36.3%

Izvor: International Data Corporation (IDC)
 


Ali, nije oduvek bilo tako…

Nokia Cityman (1987)
 
Sve je počelo sa Nokia telefonom daleke 1987-e godine.  Nokia Cityman, popularno zvanim “Gorba” po tome što je prvi put u javnosti izašla slika nekog ko obavlja razgovor mobilnim telefonom, a to je upravo bio Mikhail Gorbačev koji je iz Helsinkia obavljao poziv u Rusiju . ’’Gorba’’ je osim poziva, imao sposobnost da ostavlja voicemail, koji se u to doba zapisivao ručno od strane operatera i četvorokanalnu melodiju za zvono. 
 
 
 
 
 
Motorola StarTac (1996)

Ovo je 1996. bio je najmanji telefon koji je ugledao svetlost dana. Motorola Startac je bio prvi telefon na preklop i postao je veoma popularan među ljudima koji su mogli da ga priušte. Dimenzija 94 mm×55 mm×19 mm i težine od 88g imao je LCD ekran sa tastaturom osvetljenom LED diodama. Doneo je mogućnost slanja SMS poruka i prvi uveo opciju vibracije umesto zvona. Koristio je litium-jonsku bateriju za razliku od telefona do tada koji su koristili kratkotrajne Nikl-metal-hidrid baterije.
 
Ostao je popularan do početka 2000. i pojavio se u mnogo Holivuskih filmova. Do dana današnjeg Motorole na preklop ostaju omiljeni telefon policajaca u Holivudskim serijama i filmovima.
 
Apple Newton (1993)


Apple newton message pad, pušten u prodaju 1993-e smatran je prvim ikad user-friendly PDA uređajem. Imao je aplikacije koje se danas smatraju osnovnim paketom, ali tada su bile totalna novina. To su bile ceduljice, telefonski imenik, kalendar sa mogućnošću zakazivanja sastanaka, kalkulator, konverter valute itd… Ali najinteresantnija novina samog Newtona je bio softver za prepoznavanje rukopisa. Telefon je mogao prepoznavati reči pisane olovkom na monohromatskom ekranu i da ih prebaci u kompjuterski text, koji je mogao biti sačuvan, štampan ili prebačen na kompjuter. Većinski kupci Apple Newtona su bili poslovni ljudi za koje je i bio pravljen. Time je Apple krenuo u svoju kampanju i građenje imidža kao kompanija koja pruža najbolje najzahtevnijim korisnicima  – poslovnim ljudima. Apple Newton je bio istorijska preteča novih iPhone-ova.
 
Nokia Communicator 9000 (1996)
 
Nokia Communicator 9000 je bio prvi u Communicator seriji telefona. Telefon koji je vodio tržište toga vremena težio je 400 grama, imao je crno beli ekran, ispod haube 8MB memorije, a pokretao ga je Intel 386 procesor. Nije imao kameru, niti bluetooth ali njegov dizajn i dobar marketinški potez prikazivanja u Val Kilmerovom “Saintu” je doveo do popularizacije ovog telefona u 1997-oj godini.
 
Communicator serija je vodila do Nokijinih pametnih telefona kao što je Nokia N900. Nastavio se trend sakrivanja tastature, sa ’’slide ’’ tehnologijom .
 
Ericsson R310 (2000)
 
Telefon koji je u prodaji bio 8 godina nakon što je izbačen u prodaju, Ericsson R310 popularno zvan ’’Ajkula’’može da podnese vodu, prašinu, udarce i bilo kakvo drugo zlostavljanje koje vam može pasti na um. Možda nije bio najprodavaniji telefon, ali je postigao visok status i tržišnu potražnju koja nikada nije prestala.  
 
Handspring Treo 180 (2002)


Handspring Treo 180 (2002) se smatra jednim od prvih pametnih telefona u svetu, rame uz rame sa Nokia Communicatorom i Ericssonom R380. Bio je kombinacija PDA uređaja i mobilnog telefona. Novinu je uneo svojim Palm operativnim sistemom koji je omogućio instaliranje hiljada programa koji su bili napisani za Palm OS.
Takođe imao je i browser zvani Blazer koji je mogao da prikaže regularne web stranice prilično brzo na monohromatskom displeju.
 
  
 
Motorola Razr V3 , V6 (2004)


Kada je motorola izbacila RAZR seriju u godini 2004, napravila je veliki bum na tržištu mobilnih telefona. Zahvaljujući svom fantasticnom i upečatljivom izgledu, tankom profilu(samo 13mm) i jako dobroj funkcionalnosti i pouzdanosti po kojoj je motorola poznata, našla je svoje mesto na tržištu pogotovo među slavnim ličnostima i na filmu. Bio je najprodavaniji telefon IKADA sa preko 100 miliona prodatih kopija, do novembra 2008-e godine kada ga je pretekao iPhone.
 
Na žalost Motorola nikada nije mogla da se pohvali obiljem funkcija i aplikacija, kao ni najlepše dizajniranim softverom, tako ni ovaj model nije ništa različit. Sadrži samo najesencijalnije programe i funkcije, ali one rade besprekorno. Možemo mu zameriti manjak izveštaja o pristigloj poruci osobi kojoj je poslata.
To nadomeščuje jednom od najboljih unutrašnjih  antena i savršenim signalom čak i u metroima.
 
Apple iPhone (2007)-(2011)


Apple iPhone uneo je takvu revoluciju na tržište mobilnih telefona da se manje više svi telefoni danas na tržištu ili ugledaju na njega ili ga direktno kopiraju. Apple je nekolicinu tužbi podneo protiv velikih kompanija kao što je Samsung povodom kopiranja dizajna iPhone-a.

iPhone ima funkcije kamere, video kamere, može da salje SMS i MMS poruke, da prima glasovnu poštu, kao prenosni media plejer, web browser, email klijent i još mnogo drugih.

Operativni sistem iOS sada nakon 3 godine od izbacivanja iPhone-a na tržište ima oko 500.000 različitih aplikacija koje je odobrio Apple i koje se mogu kupiti u Apple store-u.

iPhone ima 4 verzije koje prate 4 različite verzije operativnih sistema. Već prvi iPhone je postavio standarde za dizajn, funkcionalnost i opšte osobine uređaja. Sve sledeće verzije su samo donosile tehnička poboljšanja poput bržeg procesora, boljih wireless modema,kamera više rezolucije, itd.

Najnoviji Apple iPhone iz 2011-e godine je doneo mogućnost skype razgovora preko frontalne kamere od 480×320 pixela i stražnje kamere od 720x480pixela.
 
Pripremio: Erik Nastovski

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE