Banjalučki KC sarađuje sa Medicinskim univerzitetom u Beču
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Ranko Škrbić najavio je da će uskoro početi saradnja Medicinskog univerziteta u Beču sa Kliničko-bolničkim centrom Banjaluka i Medicinskim fakultetom banjalučkog Univerziteta, koja će biti realizovana putem razmene kadrova i potencijalnim projektima u oblasti onkologije i nuklearne medicine.
Škrbić, koji je nedavno boravio u poseti Medicinskom univerzitetu Beč, rekao je da jedna od ćerki firmi ove institucije, Medicinski univerzitet “Viena internešnal“, širom sveta nudi konsultantske usluge za izgradnju kapaciteta bolničkog sektora, transfer i uvođenje novih tehnologija, što je od velikog interesa i za RS.
„U narednih nekoliko dana izdvojićemo potencijalne oblasti za koje smo posebno zainteresovani, mislim da u početku treba da idemo sa oblastima gde mi imamo šta da pokažemo, kako bismo ušli u određene istraživačke projekte. U ovom trenutku imamo dobru ekipu stručnjaka na Klinici za neurologiju i Klinici za kardiologiju Kliničkog centra Banjaluka, a značajan iskorak napravila je i Klinika za radiologiju“, rekao je Škrbić Srni.
On je dodao da je Univerzitet pokazao spremnost za saradnju sa Medicinskim fakultetom i Kliničko-bolničkim centrom Banjaluka, s obzirom da Vlada RS ima plan da na lokaciji Paprikovac gradi kampus Medicinskog fakulteta sa centrom za biomedicinska istraživanja.
„Prilikom posete obišao sam istraživački centar ovog univerziteta gde se nalazi najsavremeniji pogon sa magnetnom rezonancom od sedam tesli. Rezonanca takve snage još nije u rutinskoj kliničkoj primeni, a svega su četiri istraživačka centra u Evropi sa takvim uređajima.
Škrbić je istakao da je tokom posete univerzitetskom Zavodu za patologiju upoznao aktivnosti njegove biobanke, podsetivši da su u toku razgovori sa Medicinskim univerzitetom Grac o pomoći u izgradnji biobanke u Banjaluci, koja bi bila prva ustanova ovog tipa u jugoistočnoj Evropi.
„U roku od dve sedmice tim stručnjaka sa Medicinskog univerziteta Grac doći će u Banjaluku, gde ćemo razgovarati o formiranju biobanke. To će u početku biti arhiv tkiva koja se nalaze na Klinici za patologiju, tražićemo odgovarajući prostor u Kliničkom centru i odrediti ekipu ljudi koja će se specifično baviti tim. Tako skupljena i sortirana tkiva predstavljaju značajan nacionalni resurs za buduća klinička i eksperimentalna istraživanja“, rekao je Škrbić.
Prema njegovim rečima, slična saradnja postoji sa Univerzitetskom bolnicom Hadasa u Izraelu, u kojoj je već boravio jedan broj lekara iz RS.