Libijske snage ispalile rakete na teritoriju Tunisa
Libijske trupe ispalile su danas, gađajući pobunjenike koji kontrolišu područje oko granice sa Tunisom, nekoliko raketa na teritoriju te susedne zemlje, javljaju agencije.
Područje Libije oko granice sa Tunisom je pod kontrolom pobunjenika koji se bore protiv libijskog lidera Muamera Gadafija, a očevici u Tunisu kažu da je na teritoriju te zemlje palo najamanje pet projektila.
U eksplozijama projektila nije bilo povređenih niti je pričinjena materijalna šteta ali ovaj incident će sigurno dodatno zaoštriti već napete odnose dve zemlje, prenosi AP.
Libijske snage su prethodno ispalile rakete na Tunis 17. maja i tuniska vlada je tada zapretila da će prijaviti „neprijateljsku akciju“ Libije Savetu bezbednosti UN.
Jedan lokalni policijski službenik je rekao da tuniska policija strahuje da bi projektili mogli da pogode glavni granični prelaz Vazen na kome često ima i po više hiljada ljudi.
Libijski pobunjenici su u međuvremnu saopštili da su pretrpeli teške gubitke na istoku Libije a SAD su pozvale afričke zemlje da preduzmu oštrije mere protiv Gadafijevog režima.
Na političkom planu, pobunjenjici su, međutim, dobili još jedno diplomatsko priznanje, budući da je Nemačka priznala Nacionalni tranzicioni savet kao „legitimnog predstavnika“ libijskog naroda.
Bombardovan centar Tripolija, predsednik JAR upozorava NATO
Avioni NATO-a ponovo su danas bombardovali područje blizu sedišta libijskog voe u centru Tripolija, prenose zapadne agencije koje navode da su se Gadafijeve snage povukle iz Kikle, oko 150 kilometara jugozapadno od glavnog grada.
Oblak sivog dima mogao se videti iznad Gadafijevog kompleksa Bab al Azizija, a eksplozija se osetila i u hotelu u kojem borave novinari u centru Tripolija, javio je AP.
Libijske vlasti se nisu oglasile povodom tog napada i za sada nije poznato šta je tačno bila njegova meta.
U međuvremenu je fotoreporter britanske agencije Rojters javio da su se Gadafijeve snage povukle iz Kikle i da su pobunjenici preuzeli kontrolu nad tim gradom.
Fotoreporter Jusef Budlal rekao je da su se Gadafijevi vojnici povukli na položaje koji su udaljeni devet kilometara od grada, a da se pobunjenici spremaju za odbranu u slučaju kontranapada.
Predsednik Južnoafričke Republike Džejkob Zuma izjavio je danas da je NATO zloupotrebio rezoluciju UN o odobravanju vazdušnih udara radi zaštite libijskih civila i da su sada cilj „promena režima u Tripoliju, politička ubistva i strana vojna okupacija“.
Zuma, koji je, kao predstavnik Afričke unije, dvaput od marta posetio Libiju kako bi pomogao u traženju rešenja za građanski rat u toj zemlji, izjavio je da je NATO prekoračio ovlašćenja koja mu daje rezolucija UN usvojena u martu, i odobrava upotrebu vojne sile za zaštitu civila.
Zuma je rekao da dešavanja u Libiji naglašavaju potrebu za afričkim mirovnim i bezbednosnim telom koje bi se uključilu u rešavanje krize i imalo vojne snage u pripravnosti, preneo je Rojters.