CG: U popisu nestalo oko 250.000 maslina

Podatak iz Popisa o broju stabala maslina biće osnova za pregovore sa EU u ovoj oblasti i odrediće veličinu podsticaja koje ćemo dobiti od Evrope, ali i iznos nacionalne izvozne kvot
 
Crna Gora, prema podacima iz prošlogodišnjeg Popisa poljoprivrede, ima 89.404 stabla masline. Predstavnici udruženja maslinara sa crnogorskog primorja, međutim, tvrde da je ta cifra mnogo veća i da na jugu zemlje ima blizu 340.000 stabala. Smatraju da podatak Monstata ne odgovara situaciji na terenu, te da grešku treba ispraviti na vreme, jer ćemo biti na gubitku kada se budu vodili pregovori sa Evropskom unijom u ovoj oblasti.

 
 
Broj stabala, navedenih u nacionalnom popisu poljoprivrede, jedna je od ključnih osnova za određivanja podrške koju će maslinari, odnosno država dobiti od EU po tom osnovu. Znači – veća proizvodnja je šansa za dobijanje većih podsticaja iz Evrope, ali i određivanje nacionalne kvote za proizvodnju maslinovog ulja.
 
Savetnik za poljoprivredu u opštini Ulcinj Gani Redža kaže da samo u toj opštini ima blizu 126.000 stabala maslina.
– Starih zasada ima oko 86.000 stabala. Oni se nalaze uglavnom (80 hiljada) u Ulcinju, u širem pojasu Valdanosa i selima koja gravitiraju gradu (Kruče, Dratica, Pistula, Kodre, Salč, Možura… 6.000). U tu brojku ulazi i onih 18.000 kojima je gazdovala ranije Vojska. Na plantaži bivšeg „Agro Ulcinja“, u ulcinjskom polju, ima još 10.000 maslina koje su vraćene vlasnicima i obrađuju se. Bilo ih je oko 11 hiljada, ali je dio iskrčen i pretvoren u placeve. U posljednjih deset godina, uz podršku države, zasađeno je novih 30.000 stabala, i to na području Vladimira i pomenutih sela – kaže Redža.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE