Lažne terapije daju rezultate?

Da li biste izabrali operaciju koja nema nikakve postoperativne teškoće, ne boli i lišava vas svih simptoma? Ili biste izabrali operaciju kjoa ništa od toga ne garantuje?
Naučnica na Monaš univerzitetu u Australiji, dr Rakel Bušbajnder, je skoro govorila o novoj operaciji pod nazivom vertebroplastija. U toku ove operacije, medicinski cement se ubacuje u oštećenu kičmu i stvara novi oslonac. Verovalo se da ovo može da pomogne povredama kičme kod starijih osoba. Međutim, pokušali da simuliraju čitav proces tako što su tapkali po kičmi pacijenata i čak u ordinaciji obezbedili miris medicinksog cementa kako bi izgledalo sve verodostojnije.
Prijavljeno je da su pacijenti osećali olkšanje isto kao i kod onih koji su prošli pravu operaciju. Ovo nije izolovani slučaj. U Majo kolinici u Minesoti , 131 pacijent je takođe prošao kroz lažnu operaciju zbog bola u kičmi.
Dalje istraživanje pacijenata a bolovima u kolenu je podelilo pacijente u tri grupe. Jedna grupa je dobila artroskop u zglob. Oštećena hrskavica im je uklonjena iz zgloba. Druga grupa je dobila novu hrskavicu. Treća grupa je imala malu posekotinu u koju je ubačen instrument i ništa više od toga.
U naredne dve godine, pacijenti iz sve tri grupe su prijavili olakšanje u pokretima i manje bola. Čak i oni sa placebo terapijom. Što je iznenađujuće, pacijenti koji su bili prevareni su prijavili najviše olakšanja, čak više od onih koji su prođli pravu operaciju.
Placebo je poznat kao uspešan metod lečenja i kod drugih medicinskih stanja. Hirurzi već neko vreme ubacuju embriono tkivo u mozak osoba koji pate od Parkinsonove bolesti. Kod njih se javljaju drhtavice jer imaju manje lučenje dopamina.
Da bi se ubacio dopamin, moraju se izbušiti rupe u lobanji. Jedan pacijent nije bio fizički aktivan mnogo godina pre operacije. U godini operacije, počela je da skija i i pešači, zahvaljujući lažnoj proceduri.
drugo pacijentu koji pati od anksioznosti je takođe dat placebo. Nakon 15 minuta mu je opao krvni pritisak i pacijent je pao u nesvest. Kako je došlo do toga? Smatra se da placebo efekat daje različite rezultate i da zavisi od mnoštva faktora, jedan je poznat kao efekat očekivanja. Drugim rečima, ako pacijent veruje da će procedura biti uspešna, rezultati će biti bolji nego kod onih koji u to ne veruju u tolikoj meri.
Postavlja se pitanje da li ovakav lažni tretman da postane uobičajen ili lekari treba sami da odluče kada će ga primeniti i pod kojim uslovima? Sa druge strane, znamo da regularne operacije mogu i da vas ubiju, a niko još uvek nije izgubio život nakon placebo terapije.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE