Matične ćelije: Biće leka za sve

Više od dve hiljade građana u Srbiji odlučilo je da posle porođaja sačuva matične ćelije u nekoj od evropskih privatnih banaka, čija se predstavništva nalaze kod nas. Time su dali šansu sebi, ali i svojim srodnicima, za izlečenjem u slučaju da obole od leukemije, dobiju neki krvni i imunološki poremećaj, pa čak i da im se obnovi srčani mišić, jetra ili neki drugi organ.
I dok se u našoj zemlji povećava broj privatnih banaka, gde matične ćelije „deponuju“ građani samo za sopstvene potrebe, u planu je otvaranje prve javne banke u Srbiji, gde davaocima neće biti važno ko koristi njihove matične ćelije, već je bitna svest o tome da se nekome time spasava život!
– Kod nas je 2009. godine formirana porodična banka krvi pupčanika, jer su roditelji dece obolele od hematoloških i onkoloških bolesti, gde je transplantacija gotovo jedini oblik lečenja, zainteresovani da pri rođenju drugog deteta budu ostavljene ćelije iz krvi pupčanika – objašnjava dr Dragana Vujić, načelnik Službe za transplantaciju koštane srži i laboratorije za kriobiologiju Instituta za majku i dete „Dr Vukan Čupić“.
Matične ćelije nalaze se u mnogim tkivima kod odraslih ljudi, ali ih najviše ima u krvi i koštanoj srži.
Kako kaže naša sagovornica, kada se bude otvorila prva javna banka matičnih ćelija u Srbiji planirano je da u njoj bude pohranjeno i do 10.000 uzoraka, s obzirom na broj porođaja, potreba za transplantacijom i broj stanovnika.
Prema zvaničnim podacima, u svetu ima više od 450.000 uzoraka krvi pupčanika u javnim bankama, a u poslednjih dvadesetak godina urađeno je više od 20.000 transplantacija.
– Jedino su javne i porodične banke medicinski opravdane. Verovatnoća da sam donator iskoristi matične ćelije date u privatnu banku jesu 0,04 odsto. Tako je u Italiji i Francuskoj zabranjeno formiranje privatnih banaka, a u Rusiji je zbog podmlađivanja matičnim ćelijama došlo do povećanja broja obolelih od tumora koji je karakterističan kod dece.
S druge strane, u Srbiji „radi“ nekoliko privatnih banaka, među kojima je najveća belgijska „Krajo sejv“. Kako nam je rekla dr Mima Fazlagić, naučni saradnik ove banke, kod njih je za sada oko 2.000 građana sačuvalo matične ćelije iz krvi pupčanika.
– U našoj zemlji postoje 24 bolnice u kojima se mogu uzeti matične ćelije odmah posle porođaja. Cena ove usluge ali i čuvanja 20 godina jeste 1.750 evra. Inače, u našoj banci trenutno se nalazi više od 170.000 uzoraka.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE