Dozvoljena legalizacija vikendica u divljim naseljima u Čajetini
Vlasnici više od 1.000 kuća i vikendica bespravno podignutih u naseljima Vodice, Šainovci i Smiljanski Zakosi na Zlatiboru moći će da legalizuju svoje objekte, ali će pored plaćanja legalizacije, u svojim naseljima morati da izgrade i – fekalne kolektore i sisetem za prečišćavanje otpadnih voda!
Izgradnja tri sistema za prečišćavanje vode u tri divlja naselja koštaće – tri miliona evra, polovinu novca obezbediće opština, a preostalih milion i po evra, vlasnici vikendica moraće da prikupe sami! Prosta računica govori, da će vlasnici svake od vikendica, u proseku, morate da plate po 1.700 evra za izgradnju kolektora.
Iako je još pre tri decenije na slivnom području jezera Ribnica zabranjena svaka gradnja, podignuto je više od 1.000 objekata. Iz jezera vodom se snabdevaju i Čajetina i Zlatibor, pa su u opštini sada odlučili da slivno područje i vode jezera zaštite od zagađenja.
– Zona zabrane gradnje odlukom opštine sužava se i svodi na područje 500 metara od akumulacije i brane. Oni koji su u poslednje tri decenije, uprkos zabrani, podigli objekte na ovom podučju moći će da ih legalizuju, ali će vlasnici morati da ulože novac i u zaštitiu ovog područja – kaže Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina.
Osim gradnje sistema za prečišćavanje otpadnih voda, vlasnici vikendica u ova tri naselja moraće da plate i legalizaciju svojih objekata i to, u zavisnosti od namene i površine, od 100 do 300 evra po kvadratu. Vlasnike prosečne vikendice od stotinak kvadrata tako će ovaj posao, uz obavezu da finansiraju i gradnju kolektora, koštati najmanje 12.000 evra, a za neke će ova suma biti višestruko veća. Sve ovo uz uslov da odziv za legalizaciju bude maksimalan. Što više vlasnika odbije dogovor, za ostale će cena, barem što se tiče sistema za prečišćavanje, biti veća.
U opštinskoj upravi u Čajetini kažu da ne znaju u kom će se procentu vlasnici kuća u tri velika divlja naselja odazvati ovom pozivu, ali, dodaju, za sada je interesovanje veliko.
– Niko ljude ne može naterati da legalizuju svoje objekte, ali svima koji to ne urade, preti uklanjanje onog što je bespravno podignuto – kažu u opštinskoj upravi.
Bio jame
U cilju zaštite jezera Ribnica, vlasnici bespravno podignutih objekata, dok sistem za prečišćavanje ne bude izgrađen, moraće privremeno da reše problem otpadnih voda iz svojih vikendica. Moraće ili da izgrade bio jame, ili neke druge vodonepropustive septičke jame kako bi se sprečilo oticanje fekalija u jezero. Uz ovo, vlasnici će sa JKP „“Zlatibor““ morati da potpišu ugovore o redovnom pražnjenju tih jama, najavljuju u Čajetini.