Hrvatska poljomehanizacija na marokanskom tržištu
Vlasnici i direktori šest ponajvećih hrvatskih preduzeća za proizvodnju poljoprivrednih strojeva i opreme: Hittner, Gramip TPS, Labinprogres TPS, Standard MIO, OLT Osijek i POD svečano su prošle sedmice u Berrechidu, središtu poljoprivredno najrazvijenije marokanske regije Setat, potpisali ugovor s distributerom poljoprivredne i ribarske opreme kompanijom Hydro-Pack iz Casablance.
Potpisani okvirni ugovor predviđa 3,5 miliona eura vredan godišnji izvoz hrvatske poljomehanizacije. Marokansko poduzeće preuzima ulogu koncesionara i distributera njihovih proizvoda na velikom i vrlo konkurentnom marokanskom tržištu. Nakon potpisivanja ugovora, svečano je otvorena i upravna zgrada i konsignacijsko skladište, u kojem je već postavljena stalna izložba hrvatske poljoprivredne opreme.
Taj događaj predstavlja vrhunac značajnih napora i sredstava koje je uložio Hrvatski klaster poljomehanizacije sa sedištem u Osijeku, obilno potpomognut od Ministarstva privrede i Hrvatske privredne komore.
„Do zaključivanja toga, za hrvatske proizvođače poljoprivredne mehanizacije veoma značajnog posla, dolazi nakon uspešnog zajedničkog nastupa na tamošnjem specijaliziranom poljoprivrednom sajmu, prilikom kojega je široka lepeza hrvatske ponude, s jedne, i s druge strane procena marokanskih poljoprivrednika i preduzeća Hydro-pack da su proizvođači iz Hrvatske cenovno i kvalitetno na visokom nivou“ – kaže Željko Erkapić, direktor Klastera poljomehnizacije.
Okvirni ugovor predviđa godišnji izvoz hrvatske poljomehanizacije u Maroko u vrednosti 3,5 miliona eura. A koliko će ona i stvarno biti, to će sada najviše zavisiti od hrvatskih preduzeća, zapravo o tome kako će se njihova oprema pokazati na orancima te poljoprivredno naglašene severnoarfičke države.
„Hrvatski proizvođači, objedinjeni u Klaster poljomehanizacije, preduzeću Hydo-Pack, shodno potpisanom ugovoru, dali su ekskluzivitet, zapravo monopol na prodaju te robe na tom tržištu, a koliko će uvoznik opravdati takvo poverenje, utvrdit će se nakon isteka dve do tri godine. Ako, pak naši izvoznici njime ne bi bili zadovoljni, nastavili bi izvoz u tu zemlju samostalno ili u inačici s novim uvoznikom“ – kaže Erkapić.
– Potpisom okvirnog, ali i ugovora svakog hrvatskog izvoznika posebno, zapravo je i otvoren nalog za proizvodnju u njihovim pogonima, u prvi mah vrednu oko 1,5 miliona eura. Prve isporuke očekuju se već za mesec do dva dana.
– No mi u tom poslu očekujemo utrku na druži rok, a ne samo jednokratne poslove. Nastojat ćemo u svemu tome negovati partnerske odnose i posao razvijati koliko je to god moguće – kaže Željko Erkapić.