Srbija želi unapređenje ekonomske saradnje sa SAD
Sjedinjene Američke Države su veoma značajan ekonomski partner Srbije i mi želimo da saradnja sa tom zemljom bude idućih godina znatno unapređena , pre svega u sektoru investicija, izjavio je srpski ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić u intervjuju za poslovni časopis „CorD“.
Američke kompanije, kao što su „Filip Moris“, „JuEs Stil“, „Koka-Kola“, „Bol korporejšen“, „Van Drunen farms“, „Galaksi tajr&vil“ i „Vest farmasutikals“, već godinama uspešno posluju u Srbiji, rekao je Chirić i izrazio uverenje da je Srbija u stanju da primi još američkih investitora.
On je podsetio da je u poslednjih 10 godina, posredstvom Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), utrošeno blizu 800 miliona dolara u sprovođenje različitih projekata u Srbiji koji su unapredili životni standard građana naše zemlje.
Uprkos tim pozitivnim rezultatima, ekonomska saradnja između dveju zemalja još nije dostigla pun potencijal i komparativne prednosti Srbije u odnosu na zemlje u regionu i sporazumi o slobodnoj trgovini koje je Srbija potpisala mogli bi biti veoma privlačni za američke investitore, rekao je Chirić.
Ukoliko odluče da ovde otvore svoje proizvodne pogone, američki investitori mogu koristiti Srbiju kao bazu za izvoz u treće zemlje sa više od milijardu potrošača, što predstavlja izuzetnu priliku za obe zemlje, dodao je on.
Chirić je podsetio da su ekonomski odnosi između Srbije i SAD uspostavljeni još u vreme Kneževine Srbije kada su 1881. dve zemlje potpisale Sporazum o trgovini i plovidbi koji je i danas na snazi.
Na pitanje da li su SAD obnovile Srbiji status u Opštem sistemu preferencija (GSP), koji obezbeđuje bescarinski pristup na tržište SAD za više od 4.600 proizvoda iz Srbije, Chirić je odgovorio da je Srbija u periodu između 2005. i 2010. imala GSP status koji joj je omogućio da u SAD bescarinski izveze više od 4.800 proizvoda. Očekuje se da američki Kongres u 2011. obnovi našoj zemlji taj status, rekao je ministar.
Tokom zvanične posete premijera Mirka Cvetkovića Vašingtonu sredinom aprila GSP je bio jedna od glavnih tema razgovora sa američkim partnerima.
„To je za nas važna tema, s obzirom da bi nam preferencijalni status znatno olakšao izvoz u SAD i smanjio deficit koji Srbija ima u trgovini sa tom zemljom. Srbija je u 2010. u SAD izvezla robe u vrednosti od 68 miliona dolara, dok je uvoz iz te zemlje vredeo 311 miliona dolara“, rekao je Chirić.
„KorD“, koji izlazi na engleskom jeziku, je podsetio da američki poslovni ljudi ukazuju da vlada Srbije mora da ima određeniji stav i da izađe s konkretnim ekonomskim inicijativama. Na pitanje sa kakvim se problemima suočavaju američki biznismeni i šta oni mogu da očekuju od vlade Srbije u tom pogledu, Chirić je ukazao da je naša vlada u stalnom kontaktu sa udruženjem američkih investitora u Srbiji AmCham, kao i sa trgovinskim zvaničnicima američke ambasade u Beogradu i drugim odgovarajućim institucijama koje predstavljaju američke biznismene.
Ta dvostrana komunikacija je uspostavljena sa ciljem razmene mišljenja i predloga kako bi se Srbija učinila privlačnijom za američke investitore.
Trenutno postoje dva pitanja koja bi se mogla smatrati problematičnim, predočio je Chirić. Jedno je restitucija, za šta su posebno zainteresovani Amerikanci srpskog porekla, a drugo je privatizacija kompanije „Putnik“.
On je podsetio da Srbija od novembra 2010. ima ekonomskog savetnika u Čikagu koji radi na promociji naše zemlje kao povoljne lokacije za investiranje i na pružanju podrške izvozno orijentisanim srpskim kompanijama.
Srbija takođe radi na uspostavljanju direktnih avionskih linija od Čikaga do Beograda i obratno. Ovog leta će aviokompanija iz Feniksa „Svift Er“ obavljati direktne letove od Ccikaga do Srbije.
Novu poslovnu mogućnost predstavlja i nedavno preuzimanje supermarketa „Delta Maksija“ od strane grupacije „Delhaize“ koja ima nekoliko prodavnica na istočnoj obali SAD koje bi mogle biti jedan od novih distributivnih kanala za srpske proizvođače.
Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza Republike Srbije (SIEPA) takođe poseduje fondove, raspoložive za promociju domaćih proizvoda na trgovinskim sajmovima u SAD, ukazao je Ćirić i dodao da je tu i agencija USAID Agrobiznis koja je sredinom aprila dovela srpsle proizvođače mesa u Viskonsin, kao i na globalnu konvenciju o mesu pod nazivom AMI koja je održana u Čikagu.
Ćirić je istakao da je poljoprivreda naša strateška privredna grana koja je čak i tokom ekonomskog slabljenja nastavila da beleži izuzetne rezultate. On je podsetio da je „Van Drumen farms“ jedna od američkih kompanija koje su investirale u srpsku poljoprivredu i izrazio nadu da će u bliskoj budućnosti i druge kompanije prepoznati komparativne prednosti srpske poljoprivrede i prehrambene industrije.
Ministar je podsetio da su američke investicije u Srbiju u periodu od 2000. do 2010. dostigle 228 miliona dolara, što tu zemlju svrstava na 15. mesto na listi najvećih stranih ulagača u našu zemlju.
Kako se, međutim, investiranja kompanija sa sedištem u SAD, kao što su „Filip Moris“, „JuEs Stil“ i druge, ne registruju kao investicije iz SAD, već iz drugih zemalja, zvanična vrednost tih investicija izgleda manja nego što svarno jeste. Prava vrednost američkih investicija u Srbiju je u posmatranom periodu premašila 1,5 milijardi dolara, zaključio je Ćirić.