Ljudi na Marsu i dalje pusti san?
Lako je zaneti se i pomisliti da je za misiju na Mars ili bazu na Mesecu potrebno samo napraviti veće rakete i poboljšati ukus hrane iz konzerve – problemi su, pokazalo se, komplikovaniji i ozbiljniji.
Prema ispitivanjima koja su sprovedena u periodu od nekoliko godina, najvažniji lekovi, za lečenje svega od blage glavobolje do gadnih infekcija, u svemiru gube svoja svojstva i ubrzano propadaju, prenosi io9. Zračenje je samo deo problema.
Na Zemlji, propisno zaštićeni lekovi ostaju upotrebljivi oko dve godine. Da bi se sačuvali od propadanja moraju biti čuvani na mestu bez direktnog sunčevog svetla i previsokih temperatura i vlage – u svemiru se, međutim, i astronauti i sve što nose sa sobom susreće s povišenim nivoima zračenja, neprekidnim blažim ili jačim vibracijama, kao i s problemom mikrogravitacije, varijacijama u temperaturi i vlazi i okolinom s većim nivoom CO2.
Prilikom ispitivanja uticaja takvih uslova na lekove, naučnici su u orbitu poslali četiri kutije s 35 različitih vrsta preparata. Kutije su boravile na Međunarodnoj svemirskoj stanici, dok su u Svemirskom centru Johnson ostavili identičan set lekova, ali u kontrolisanim uslovima. Kutije su se vraćale periodično, neke nakon par nedelja, neke nakon dve godine – analizom je ustanovljeno da je svima zajedničko slabljenje dejstva, koje se u setu s Međunarodne stanice odvijalo znatno brže.
Rezultati su zabrinjavajući, pošto to znači da postojeći lekovi ne bi „preživeli“ dugogodišnje svemirske misije, kao što bi to bilo u slučaju puta na Mars. Jedini lekovi koji bi, barem delimično, mogli preživeti su adrenalin i vitamini C i A – u okolini bogat CO2 povoljno bi uticao na njihovo čuvanje jer inače brzo oksidiraju.
Sve dok se ne otkrije mnogo bolji način pakovanja i čuvanja za potrebe svemirskih misija, snovi o ljudima na Marsu ostaće samo snovi.