Somborska kukuruzovina grejaće Evropu

U selu Doroslovo, u somborskoj opštini, krajem godine počeće da radi fabrika ekološkog goriva zvanog agropelet, proizvedenog od kukuruzovine, čija će celokupna proizvodnja biti namenjena izvozu u Evropsku uniju.

Pogon za proizvodnju agropeleta finansiraće češka kompanija „Bridge Power Investments“ (BPI) sa 6,2 miliona evra, a suvlasnik će biti meštanin ovog sela, ugledni poljoprivrednik Robert Holo.

– Agropelet je presovana kukuruzovina, koja je odlično gorivo za centralno grejanje, a u našem pogonu će se proizvoditi za potrebe električnih centrala u Evropskoj uniji. Firma BPI je potpisala predugovor na 10 godina za snabdevanje evropskih elektrana agropeletom. On će se proizvoditi u vidu velikih bala sastavljenih od štapića presovane kukuruzovine debljine malog prsta i dužine deset centimetara. Bale će biti teške oko 500 kilograma – objašnjava za Press Robert Holo.

Holo agrolider regiona

Prema rečima gradonačelnika Sombora Nemanje Delića, Doroslovo je u toj opštini određeno kao najpogodnija lokacija za izgradnju fabrike agropeleta, a Holo je za strateškog partnera češkom investitoru predložen kao agrolider regiona. On sa svoja tri sina obrađuje 450 hektara zemlje i drži farmu od oko 150 krmača, na kojoj godišnje proizvodi više od 3.000 tovljenika.

Robert Holo je, inače, i vlasnik Zemljoradničke zadruge „Veliki rit“, nazvane po delu najplodnije zemlje u Doroslovu.

– Kukuruzovina je, do sada, posle branja kukuruza ostajala na njivama i bila spaljivana, iako je to zakonom zabranjeno, ili je samo pravila smetnje prilikom oranja. Sada će kao biomasa biti otkupljivana, a na osnovu toga će lokalna zajednica imati godišnji prihod od preko dva i po miliona evra. Kapacitet pogona agropeleta biće 100.000 tona godišnje, a za to je potrebna sirovina sa 10.000 hektara kukuruznih polja – ističe Holo.

Česi bi od izvoza agropeleta godišnje trebalo da inkasiraju devet miliona evra. Fabrika će se graditi na jednom hektaru Holove zemlje, na lokaciji između Doroslova i Srpskog Miletića, a zauzimaće još 10 hektara prostora za prijem sirovine.

Holo kaže da će se izvoz agropeleta obavljati vodenim putem, uz Dunav, i da će radi toga u Doroslovu biti izgrađen i pristan na kanalu Dunav-Tisa-Dunav.

Šansa za celo selo

– Tovari će kanalom odlaziti do 16 kilometara udaljene Luke Bogojevo, a odatle će Dunavom biti transportovani u zemlje EU. Računamo da ćemo dnevno isporučivati 13 velikih šlepera agropeleta – kaže Holo.

On naglašava da će nova fabrika omogućiti da se u stalni radni odnos primi 24 osobe, a da još sedamdesetak radnika bude sezonski uposleno na prikupljanju i transportu kukuruzovine. Holo kaže da će nastojati da u proizvodnju agropeleta uključi celo selo, napominjući da je češka investicija šansa za razvoj Doroslova, kao i Srpskog Miletića u susednoj odžačkoj opštini. Izgradnja fabrike, prema njegovim rečima, trebalo bi da počne ovog leta, a proizvodnja bi trebalo da krene u novembru.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE