Amerikanci smatraju da lekarima nije nužna kravata
Jedna američka anketa među pacijentima i njihovom rodbinom je pokazala da lekari komotno na poslu mogu da zaborave na kravatu, ali da još treba da se drže belog mantila. Anketom je rukovodio Din Morel, direktor dečije i adolscentske dermatologije pri Univerzitetu Severne Karoline, prenosi Rojters.
U njoj je učestvovalo 176 odraslih pacijenata i 248 roditelja dece pacijenata. Samo 20 odsto svih njih je iznelo mišljenje da bi lekar muškarac trebalo da nosi kravatu na poslu.
S druge strane, više od polovine odraslih pacijenata želi da ih leči doktor u belom mantilu.
Roditelje dece pacijenata su, međutim, manje zahtevni. Samo oko četvrtina njih smatra da bi lekar njihovog deteta trebalo da nosi beli mantil.
Na pitanje da li to kako je lekar odeven uopšte utiče na njihovo poverenje u njega, tek je svaki treći ispitanik ankete odgovorio potvrdno. „Ukoliko postoji dobar terapeutski odnos s pacijentima, eksterijer – bilo da je u pitanju beli mantil ili kravata – zaista nisu bitni“, zaključuje Morel.