
Gasne alternative Srbije
Osim iz Rusije, Srbija će posle 2019. godine moći da se snabdeva gasom iz Azerbejdžana, severne Afrike i Katara.
Izgradnja gasovoda Niš – Dimitrovgrad, kojim bi se Srbija povezala sa Bugarskom i tako došla do još dva izvora snabdevanja gasom, jedan je od šest prioritetnih projekata Evropske komisije. Memorandum kojim je to i potvrđeno potpisalo je 15 ministara energetike evropskih zemalja u Dubrovniku.
Pored interkonekcije Grčke i Bugarske, druga po važnosti je veza Srbije i Bugarske. Vrednost ovog projekta na našoj teritoriji je 68 miliona evra. Mi smo EK uputili zahtev da oni finansiraju 53 miliona kroz IPA fondove, a da mi platimo ostatak. Ali o tome ćemo tek pregovarati, kaže za Blic ministar energetike Aleksandar Antić.
Ceo posao trebalo bi da se završi do kraja 2018, a prvi gas bi krenuo već 2019. Do tada treba da budu završeni gasovodi TAP i TANAP, kojim će stizati gas iz Azerbejdžana. Trasa gasovoda "Južni koridor" (TAP i TANAP) ide iz Azerbejdžana kroz Gruziju, Tursku do Grčke, sa kojom Bugarska pravi vezu, a Srbija sa Bugarskom.
Pošto je u pitanju dvosmerna veza, preko grčkog terminala u luci Aleksandropolis jugoistočna Evropa bi mogle da dođe i do gasa iz severne Afrike i Katara, odakle se gasom snabdeva Italija, kaže Antić.
On dodaje da je u ovom trenutku teško reći da li će gas iz Azerbejdžana biti jeftiniji od ruskog koji Srbija trenutno kupuje.