Vest koja potresa svet: Deca uzrasta 7 godina kopaju metal za naše mobilne telefone

Hiljade dece, od kojih neka imaju i 7 godina, rade u opasnim rudnicima da bi se proizveo mineral koji napaja mobilne telefone, kompjutere i baterije na vozilima širom sveta.

U utorak, 16 najpoznatijih elektronskih brendova, uključujući i Apple, Sony i Microsoft optuženi su jer nisu preuzeli krajnju odgovornost za poreklo nekih sirovina koje su im potrebne za komponente, a koji se nalaze u Demokratskoj Republici Kongo (DRK).

Većina kompanija nije uradila osnovne provere kako bi osigurala da se kobalt koji su iskopali deca radnici ne koristi u njihovim produktima, objavio je „Amnesty International“ i „Afterwatch“ u svom obimnom izveštaju, a prenosi Independent. Oni prate prodaju kobalta, koji se koristi u litijum-jonskim baterijama, iz rudnika gde, kako se tvrdi, deca i odrasli rade u opasnim uslovima.

Kada su kontaktirane od strane „Amnesty“ i „Afterwatch“, kompanije su rekle da imaju „politiku nulte tolerancije“ na rad dece. Ali kritičari kažu da je malo zakona koji regulišu rudnike u DRK i globalno tržište kobalta.

Deca mogu da rade i po 12 sati za 1-2 dolara dnevno u opasnim rudnicima kobalta, gde se primenjuje malo ili nimalo pravila bezbednosti, rekli su istražitelji.

Većina kobalta u neregulisanom sektoru Konga prodata je kompanijama za topljenje metala u kineskom vlasnišvu, koja dalje snadbeva komponente baterija za fabrike širom sveta. Između Konga i Azije, krajnji izvor materijala je često nepriznat. Pod međunarodnim vođstvom, od proizvođača se očekuje da prati mineral od ekstrakcije, okolnosti te ekstrakcije do izvoza.

Apple je izrazio „veliku zabrinutost i istražuje sve navode“. Sony je rekao da će „utvrditi sve činjenice“, Microsoft je rekao da se više ne snabdeva kobaltom iz kineskih firmi koje su umešane u trgovinu sa DRK.

Slike dece koja rade u opasnim rudnicima možete pogledati OVDE

Kako piše Breakfast, rudno bogatstvo, koje je moglo da bude izvor napretka za DR Kongo, sada finansira građanske ratove. Rudari koji obezbeđuju sirovine za svetsko tržište pametnih telefona, električnih automobila i različitih elektronskih uređaja zahvaljujući rudnicima mogli bi da poboljšaju svoje uslove života. Na žalost, potpuno odsustvo regulacije uzrokovalo je zastrašujuće radne uslove jer kobalt, za razliku od rude zlata, koltana i volframa, ne podleže pravilima o zabrani korišćenja izvorišta koja su povezana sa ratnim dejstvima.
Većina ovih korporacija u svojim javnim nastupima naglašeno osuđuje korišćenje dečije radne snage, ali dokle god ne budu u stanju da sprovode detaljnu kontrolu svojih dobavljača, ovakve izjave ostaju mrtvo slovo na papiru, a rudnici u DR Kongo realnost.

Foto: Beta/AP

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE