
Nafta i dolar globalni finansijski rizici
Najveći rizici po svetski finansijski sistem su oštar pad cena nafte i oscilacije valutnih kurseva, ali i niske kamate u razvijenim zemljama, konstatovao je Međunarodni monetarni fond.
Rizici po svetski finansijski sistem ojačali su u proteklih nešto više od pola godine, navodi se u najnovijem, prolećnom izveštaju MMF o stabilnosti svetskog finansijskog sistema.
Posebno su teško pogođene zemlje koje izvoze naftu i ostalu robu a pojedine privrede u nastajanju trpe i negativne posledice snažnih oscilacija kurseva. Ni u razvijenim zemljama ta stabilnost nije u potpunosti zajamčena, upozorava MMF.
"Rizici su ojačali od oktobra i preusmerili se prema delovima finansijskog sistema u kojima ih je teže proceniti i otkloniti", konstatovao je prilikom predstavljanja izveštaja zvaničnik MFM Jose Vinals.
Pad cena nafte i ostalih roba povoljno utiče na izglede za svetski ekonomski rast, ali predstavlja veliki izazov za zemlje i kompanije-izvoznike, tumače u MMF.
Tako se naziru problemi u kapacitetima za povratak duga kod naftnih i gasnih kompanija u Argentini, Brazilu, Južnoafričkoj Republici i Nigeriji.
Slične probleme identificiraju i kod vlada koje se pri financiranju u velikoj meri oslanjaju na prihode od nafte, kao što su one u Nigeriji i Venezueli.
Dodatni problem za pojedine privrede u nastajanju su i i kretanja na deviznim tržištima, primećuje MMF. Posebno izdvajaju jačanje dolara koje otežava povratak duga kompanija i vlada zaduženih u američkoj valuti, među kojima su se neke suočile i sa značajnim odlivom kapitala.
Taj problem bi mogao dodatno da pogorša nakon što Fed, kako se očekuje, počne podizati ključne kamatne stope u drugoj polovini godine.