
Pet kompanija mogu da `buše` Jadran
Hrvatska Vlada odobrila je projekt o eksploataciji Jadrana u pronalasku gasa i nafte koji će se sprovoditi na deset lokacija u hrvatskom teritorijalnom delu Jadranskog mora.
Odlukom Vlade dozvolu za to istraživanje i ekspolataciju ugljovodika dobilo je pet kompanija – Marathon Oil, OMV, Eni, Medoilgas i Ina, pišu hrvatski mediji.
Krajnji zakonski rok za potpisivanje ugovora je tri meseca od izdavanja dozvola i istice 2. aprila, a procenjena vrednost svih istraživačkih radova iznosi oko četiri milijarde kuna, odnosno oko pola milijarde evra.
Odluka o dodeli dozvola doneta je već posle prvog javnog konkursa za istraživanje i eksplataciju u Jadranu, koji je trajao do trećeg novembra prošle godine, a na koje su pristigle ponude od ukupno šest kompanija za 15 istražnih prostora.