Pridružite se poslovnoj zajednici od 20000 najuspešnijih i čitajte nas prvi

[contact-form-7 id="375525"]

Mere štednje `zamrznule` i Deda Mraza

Deca čiji su roditelji zaposleni u vladi i Skupštini Srbije ove godine ostaće uskraćeni za novogodišnje paketiće, a ista sudbina zadesiće i decu radnika u javnim preduzećima.

Naime, pošto je pre nekoliko dana premijer Aleksandar Vučić odbio da odobri novac za kupovinu paketića, u vladu je stiglo i zvanično uputstvo o ukidanju novogodišnjih poklona za najmlađe, a slična inicijativa upućena je i na adresu čelnika komunalnih preduzeća.

Direktor vladine Kancelarije za saradnju sa medijima Milivoje Mihajlović kaže da je uputstvo stupilo na snagu. Dodaje  da se ovo uputstvo odnosi na zaposlene u svim ministarstvima i kancelarijama u vladi, kao i na one koji rade u drugim organima ove institucije.

Prema saznanjima Politike, ranijih godina mališani do 15. godine, čiji su roditelji bili zaposleni u vladi, mogli su da biraju između vaučera od 8.000 dinara za kupovinu igračaka u određenim radnjama ili već pripremljeni novogodišnji paketić.

Nezvanično, međutim, piše Politika, ima oko 250 mališana čiji roditelji rade u parlamentu i da su prošle godine dobili vaučere u iznosu od 5.000 dinara, za koje su mogli da kupe igračke.

Deda Mraz je osim u vladi i skupštini, postao višak i u Gradskom-saobraćajnom preduzeću Beograd. Direktor GSP Željko Milković potvrđuje da je uputstvo Skupštine Beograda već stiglo u ovo preduzeće.

"Svako javno komunalno preduzeće imalo je određena sredstva za kupovinu novogodišnjih paketića, ali s obzirom na to da je to sada stopirano, paketiće neće deliti firme, a da li će ih deca dobiti zavisiće od materijalne mogućnosti sindikata", objašnjava Milković.

Protiv ove odluke je Samostalni sindikat GSP, a član predsedništva ovog sindikata Zoran Antić, kaže da su novogodišnji paketići za najmlađe predviđeni i kolektivnim ugovorom. "Ne treba deca da nam ispaštaju, zbog toga se protivimo ovakvom načinu štednje. Prošle godine mi smo kao sindikat dali poklone deci radnika, a dobili su ih i od firme", navodi Antić.

Oko 2.000 mališana zaposlenih u GSP trebalo je da dobiju vaučere u iznosu od 2.000 dinara, saznaje Politika u ovom preduzeću.

Izvesno je da novac koji je prvobitno bio namenjen za kupovinu paketića neće biti vraćen u budžet. Spekuliše se da će otići u neki humanitarni fond, a sve češće se pominje i mogućnost ulaganja u porodilište ili obdanište u Srbiji kojima je potrebna obnova.

"Želja za štednjom je za svaku pohvalu, kao i potreba da se pomogne, ali to što su se u ovom slučaju na udaru štednje našla deca baca senku na čitavu priču i stvara sumnju da su ovi mališani iskorišćeni za politički marketing."

Biće onih koji će reći da je to trebalo uraditi, jer "ministri bez problema mogu svojoj deci da kupe novogodišnji poklon". Ali osim činjenice da su i deca ministara samo – deca, kao i one da u vladi ne rade samo ministri, već i "obični službenici", nameće se pitanje zašto najmlađima uskraćivati ono o čemu svako dete mašta – da dobije poklon od Deda Mraza?

"Ovo je populistička mera štednje, ne vidim da je to velika i značajna ušteda za budžet, ali će zato neka deca ostati uskraćena za novogodišnju radost", kaže za Politiku sociolog Slobodan Cvejić.

Prema njegovom mišljenju, postoji mnogo budžetskih stavki iz kojih bi novac mogao da se uputi u humanitarne svrhe. Na primer, skupština je mogla da podigne cene u skupštinskom restoranu za deset odsto i jednako bi se uštedelo koliko i na ovaj način, kaže Cvejić.

What's your reaction?

developed by Premium Factory. | Copyright © 2020 bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE