Mulj koči procene i produžava uvoz struje

Štete od poplava u elektroenergetskom sistemu još nisu tačno utvrđene, jer će to biti moguće tek kad se ugljenokopi sasvim isuše i ukloni mulj, izjavio je v.d. generealnog direktora Elektroprivrede Srbije Aleksandar Obradović.

Podsetivši da je ceo elektroenergetski sistem bio ugrožen, Obradović je, na konferenciji "Kako su poplave uticale na elektroenergetsku bezbednost Srbije", rekao da su one izazvale direktne štete u rudarskom sektoru i indirektne na poslovanje EPS.

Kako je procenio, štete u poslovanju će se tek osetiti u narednih 12 do 18 meseci. EPS će morati da obezbedi sredstva za sanaciju opreme u rudnicima i njihovo vraćanje u prvobitno stanje, kazao je on, napominjući da se 70 odsto struje u Srbiji dobija iz uglja, od čega 50 procenata obezbeđuje samo "Kolubara".

Prema njegovim rečima, Elektroprivreda Srbije sada uvozi struju i za te potrebe je izdvojeno oko 20 miliona evra i mora da poveća naplatu i da smanji troškove u distribuciji struje.

Na pitanje da li će EPS tražiti poskupljenje, Obradović je rekao da to još ne zna i da ostaje da se vidi koliko će novca EPS dobiti od države radi sanacije štete, kao i kolika će biti pomoć iz inostranstva.

"Čak i neko agresivnije povećanje cena struje ne može da pomogne EPS u ovoj finansijskoj godini", ocenio je Obradović, navodeći i da EPS ne može sam da poveća cenu struje nego da on za to traži saglasnost Agencije za energetiku.

A da je neophodno što pre ispumpati vodu iz potopljenih kopova i očistiti mulj, kaže i potpredsednik Vlade Zorana Mihajlović i upozorava da odugovlačenje tih radova znači duži uvoz struje.

Pored vode, na kopovima ima i jako puno mulja i još ne postoje procene šta je sa mašinama unutar tih kopova, što će biti utvrđeno nakon što mulj bude uklonjen, rekla je Mihajlovićeva novinarima u Privrednoj komori Srbije.

Mihajlovićeva je rekla da su štete u energetici velike i da neće moći da budu tako brzo sanirane, kao one u drugim oblastima.

Prema njenim rečima, sasvim sigurno je da će pitanje izgradnje i popravke kuća i škola, kao i telekomunikacine, putne i železničke infrastrukture biti brže rešeno, nego saniranje posledica u energetici.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE