
EK: Osam koraka za Hrvatsku
Evropska komisija zaključila da je Hrvatska preduzela efikasne mere za smanjenje deficita, pa smatra da Postupak prekomernog deficita treba staviti u mirovanje, uz preporuke u osam tačaka koje Vlada mora da sprovede do 2016. godine.
Tačka 1. Budžet
U potpunosti sprovesti budžetske mere donete za 2014. Ojačati strategiju i dodatno precizirati mere najavljene za 2015. i 2016. i razmotriti dodatne stalne mere kojima se podstiče rast radi održivog smanjenja prekomernog deficita do 2016. godine.
Tačka 2. Penzije
Do marta 2015. doneti zakonodavstvo za ubrzavanje planiranog usklađivanja zakonski određene starosne dobi za penzionisanje za žene i muškarce i podsticanje planiranog povećanja zakonski određene dobi za penzionisanje na 67 godina. Smanjiti mogućnosti za rano penzionisanje, uz strožije procene i kontrolu invalidskih penzija.
Tačka 3. Tržište rada
Do marta 2015. sprovesti drugu fazu reforme zakona o radu uz savetovanje sa socijalnim partnerima, posebno u pogledu uslova otpuštanja i radnog vremena i u cilju sprečavanja dalje segmentacije tržišta rada, između ostalog za mlade ljude. Preispitati sistem određivanja plata, izraditi planove za rešavanje neprijavljenog rada. Sprovesti mere za poboljšanje primerenosti za tržište rada i kvaliteta obrazovnih rezultata.
Tačka 4. Porezi i naknade
Do kraja 2014. sprovesti reviziju sistema poreza i naknada i predstaviti plan delovanja kako bi se poboljšala ponovna aktivacija neaktivnih i nezaposlenih osoba. Ojačati efikasnost i transparentnost sistema socijalne zaštite dodatnom konsolidacijom naknada. Poboljšati efikasnost i prikladnost naknada socijalne pomoći njihovom boljom usmerenošću.
Tačka 5. Administracija
Preduzeti dodatne mere za poboljšanje poslovnog okruženja. Konkretno, do marta 2015. utvrditi cilj za znatno smanjenje administrativnih zahteva, uključujući parafiskalne namete. Poboljšati administrativne kapacitete i strateško planiranje odelenja zaduženih za upravljanje sredstvima iz evropskih fondova i osigurati im odgovarajući i stabilan broj zaposlenih.
Tačka 6. Upravljanje državnom imovinom
Do oktobra 2014. predstaviti detaljni plan za upravljanje javnom imovinom 2015. Osigurati da se preduzećima pod nadzorom države upravlja na transparentan i odgovoran način, a posebno ojačati zahteve osposobljenosti za članove uprave i nadzornih odbora koje predlaže država i uvesti javni registar imenovanja. Učvrstiti sprečavanje korupcije u javnoj upravi i preduzećima u državnom vlasništvu i pod nadzorom države.
Tačka 7. Predstečajne nagodbe
Do kraja 2014. učvrstiti ulogu trgovinskih sudova u praćenju transparentnosti i zakonitosti u primeni trgovačkog predstečajnog postupka. Poboljšati kvalitet pravosudnog sistema, naročito omogućivanjem podsticaja za pravovremeno rešavanje postupaka u građanskim i trgovinskim parnicama i upravnim predmetima.
Tačka 8. Banke
Dopuniti reviziju kvaliteta imovine i testiranje otpornosti na stres Evropske centralne banke iz 2014. i pokrenuti sveobuhvatnu proveru portfelja namenjenu posebno hrvatskom finansijskom sektoru, s akcentom na bitne portfelje koji nisu obuhvaćeni postupkom ECB, koja uključuje ključne srednje i male banke.
Komesar za ekonomske i monetarne poslove Olli Rehn izjavio je da će Komisija poažljivo pratiti sprovođenje preporuka upućenih Hrvatskoj.