Države u EU će se ubuduće deliti na `zadužene` i `manje zadužene`

Prednosti koje pruža članstvo u EU-u i evrozoni Slovenija nije iskoristila tako dobro kao zemlje poput Poljske i Slovačke ili baltičkih zemalja i to je razlog što je danas među najlošije ocenjenim članicama, iako je kao kandidatkinja ocenjivana najboljom, izjavio je u razgovoru za ljubljansko Delo, povodom 10-godišnjice članstva Slovenije u EU, ekonomist i profesor međunarodnih finansija na ljubljanskom univerzitetu Mojmir Mrak.

"Ključni razlog da smo sada u tako lošoj situaciji nije EU, prilike koje smo dobili iskoristili smo slabije od sličnih država koje su dobro iskoristile svoje članstvo", rekao je Mrak. On je dodao da su pogrešna shvatanja kako je Sloveniji teškoće donelo uvođenje evra jer su u boljoj situaciji od nje npr. Slovačka i neke baltičke države, koje su takođe prihvatile zajedničku evropsku valutu.

"Nije istina da je evro kriv za naše probleme, nego smo ono što nam je omogućavalo članstvo u EU i evropskoj monetarnoj uniji iskoristili mnogo slabije od drugih država, koje su bile mnogo spremnije prihvatiti strukturne reforme i uključiti se u međunarodne tokove. Te su države privukle direktne strane investicije, dok mi ni danas ne znamo što bismo hteli. Bez prave strategije, naš je razvoj bio mnogo sporiji, pretiču nas i oni koje smo pre deset godina podcenjivali", kazao je Mrak, koji je povremeni konsultant slovenačke vlade, a pre godinu dana spominjao se i kao kandidat za mandatara.

On tvrdi da je još pre izbijanja krize upozoravao kako se slovenački ekonomski razvoj vodi na krivim pretpostavkama, te da će doći do pregrevanja ekonomije, ali da su njegova upozorenja bila ignorisana.

"Pokazalo se je vrlo jasno da taj tip razvoja nije bio uravnotežen. Nakon ulaska u EU prihvatili smo model razvoja južnih država EU-a i jugoistočne Evrope gde se ekonomski rast temeljio na domaćoj potražnji. Tada se o našem izvozu nije mnogo govorilo, a podsticalo se građevinarstvo i domaća potražnja. Tako smo dobili pregrejanu privredu, koja se temeljila na stranoj akumulaciji i zaduživanju. To je ono što Sloveniju bitno odvaja od drugih država u srednjoj Evropi", kazao je Mrak u razgovoru za Delo, dodavši da je napravljena i spoljnopolitička greška, jer je izostalo povezivanje s državama Višegradske grupe, što bi povećalo politički uticaj Slovenije u EU-u.

Buduće podele u Evropi neće ići po modelu "stare" i "nove" članice, nego će se one deliti na "zadužene" i "manje zadužene", a dug je za Sloveniju teret koji će godinama usporavati njen razvoj, naveo je Mrak.

"Mi smo u grupi država koje su jako zadužene i to vidim kao problem za iduće decenije", kazao je, dodavši da bez nove celovite strategije Slovenija ne može računati na uspešan razvoj.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE