
Fokus na jedan problem – luksuz koji Srbija nema
Fondacija za razvoj ekonomske nauke (FREN) ocenila je da će privredna aktivnost u Srbiji ove godine stagnirati i upozorila da nije isključena blaga recesija.
Izgledi privrede Srbije u ovoj godini su prilčno nepovoljni, ali postoje šanse da se kroz odlučnu fiskalnu konsolidaciju, reforme javnog sektora i privrednog sistema, stvore uslovi za rast privredne aktivnosti i zaposlenosti u narednim godinama.
Ovako je procenio ekonomista Milojko Arsić na predstavljanju Kvartalnog monitora, čiji je urednik, a izdaje ga FREN, ističući da će nova vlada morati istovremeno da radi u nekoliko oblasti, jer nema luksuz da se fokusira samo na jednu, pošto su problemi mnogobrojni.
Vlada mora istovremeno da u relativno kratkom periodu od nekoliko meseci sprovede fiskalnu konsolidaciju, reformiše javni sektor i privredni sistem, kao i da promeni određene antirecesione mere, rekao je Arsić.
Prvi korak fiskalne konsolidacije koja će trajati tri do četiri godine, podrazumeva rebalans budžeta kojim će Vlada morati da ove godine uštedi 400 miliona evra.
Tolika ušteda, po rečima Arsića, neće biti moguća ako se ne smanje plate u javnom sektoru i penzije, a dovoljno je 10 odsto čime bi se godišnje uštedelo dva odsto BDP. Ni ta ušteda neće biti dovoljna, pa se, dodao je, mora razmisliti o smanjivanju broja radnika u javnom sektoru, kao i o prekidanju pokrivanja gubitaka državnih banaka i preduzeća.
Arsić je rekao da ove godine očekuje da će izvoz rasti, ali znatno sporije nego 2013, a da će strane direktne investicije biti skromne i verovatno neće preći prošlogodišnjih 700 miliona evra, bez eventualne privatizacije nekog velikog preduzeća kao što je Telekom Srbija.
On je izrazio sumnju u statističke podatke da je u Srbiji od aprila do oktobra povećan broj zaposlenih za 167.000. To se retko dešava i samo u zemljama koje su imale snažan rast, a u Srbiji se to nije desilo. Toliki broj novozaposenih bi se odrazio i na BDP i potrošnju, što se nije desilo, rekao je Arsić.