
Ulaznica za izbornu trku 80.000 evra
Da bi koristile državni novac za svoju kampanju, stranke i koalicije će morati da prilože odmah po prijavi oko 9 miliona dinara (nešto manje od 80 hiljada evra), pišu Večernje novosti.
Kako se navodi, ova računica je rađena pod pretpostavkom da će se za izbore prijaviti onoliko partija i koalicija koliko i na prethodnim izborima. Ukoliko ova lista bude manja, cifra za „kaparu“ će biti veća.
Novosti su danas pisale o tome da stranke za kampanju čak i stanove.
Ova mere uvedena je da bi se sprečilo učešće na izborima potpunih autsajdera željnih samo novca predviđenog za pomoć predizbornoj kampanji. Zakon kaže da će jemstvo biti vraćeno ukoliko stranka tj. koalicija osvoji minimum jedan procenat glasova na izborima ili 0,2% kada je reč o listama nacionalnih manjina.
Polaganje „kapare“ je moguće i bankarskim garancijama, državnim hartijama od vrednosti i stavljanjem hipoteke na imovinu.
Partije i savezi, koji se pojave na izborima, podeliće na ravne časti 160,5 miliona, a oni koji preskoče cenzus podeliće 642 miliona dinara.