Agrokor traži dodatni rok za preuzimanje Mercatora

Agrokor, koji je poslednjih dana s banakama poveriocima intenzivno pregovarao o reprogramu milijardu evra teškog Mercatorovog duga, juče je zatražio produžetak roka za postizanje dogovora, nezvanično saznaje mariborski list Večer.

Hrvatski trgovac u rukama Ivice Todorića pokušava da se izbori za dodatnu nedelju za pregovore s bankama, nakon što su banke istrajale u odluci da je potrebno dokapitalizovati Mercator sa najmanje 200 miliona evra, pri čemu bi taj novac prikupile banke poverioci i time smanjile finansijski rizik.

Time bi cena deonice, koja je prošle godine (bez dokapitalizacije) dogovorena na 120 evra, bila dodatno snižena, što bi u nezavidan položaj bacilo najveće vlasnike, u prvom redu Pivovarnu Laško.

Juče je istekao rok iz kupoprordajnog ugovora da Todorić sklopi dogovor o restrukturiranju Mercatorovih kredita. Prema izvorima Večeri, hrvatski premijer Zoran Milanović je na sastanku ove nedelje sa predstavnicima država iz EU, na kojem su govorili o aktualnim događanjima u Hrvatskoj, izrazio ozbiljnu sumnju da će posao biti sklopljen. Prema izvorima Večeri, na ptianje jednog od učesnika o tome šta misli o završnoj fazi tog posla, odgovorio je da je reč o udruživanju jednog prezaduženog preduzeća s drugim, isto tako prezaduženim.

Ljubljansko Delo izveštava u sličnom tonu. Iako su sve oči bile uprte u poslednji danjanuara kao datum kada će se saznati sudbina devetog kruga prodaje Mercatora, juče se nije dogodilo ništa šokantno.

Strane su se, prema nezvaničnim informacijama, dogovarale o kraćem produženju roka za finansijsko restrukturiranje i o daljim koracima, što ukazuje da su zainteresovane za posao, piše ovaj list.

Kupoprodajni ugovor iz juna prošle godine određuje kakve mogućnosti ima Agrokor, ako je sporazum o restrukturiranju do 31. januara sklopljen i kakve ako nije sklopljen. U prvom slučaju kupac bi morao da se opredeli oko sporazuma. Ako bi se uslovi restrukturiranja dogovorili, postupak prodaje bi se nastavio.
Ako su uslovi iz sporazuma za njega neprihvatljivi, ugovor predviđa dva ishoda: ako sporazum o restrukturiraju zahteva finansijsku potporu kupca ili Agrokoru nalaže delimičnu otplatu poverilaca (dokapitalizaciju), Agrokor odstupa od ugovora bez plaćanja odštete. Ako sporazum o dokapitalizaciji to ne zahteva, kupac ne prihvati uslove restrukturiranja ili se povuče, dužan je da plati odštetu u visini 7,5 odsto kupoprodajne cene ili 18 miliona evra. Očekivanja da Agrokor odustane od pregovora koji zahtevaju restukturiranje duga, sasvim su nerealna.

Prema mišljenjustručnjaka, piše Delo, Mercator je sa sadašnjom strukturom dugova praktično nemoguće prodati.

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE