Budžet između Krstića i opozicije
Novim ekonomskim merama, koje prate donošenje budžeta za narednu godinu, Vlada se trudi se da zemlju spasi od grčkog ili portugalskog scenarija, izjavio ministar finansija predstavljajući u parlamentu set ekonomskih zakona koji prate budžet. Opozicija oštro kritikuje predložene zakone.
Ovako je ministar finansija Lazar Krstić obrazložio set od 11 ekonomskih zakona, koji predstavljaju "uvod" u usvajanje državne kase za 2014. godinu o kom je počela da raspravlja i Narodna skupština.
Suočavanje s realnošću je prvi korak ka smanjenju deficita i javnog duga, pospešivanje borbe protiv sive ekonomije i unapređenje nekih sistemskih zakona koji su usvojeni u poslednjih godinu dana.
Loše je što je deficit 7,1 odsto BDP, ali bi bez ovih mera on bi bio devet odsto. Mere nisu ni idealne ni popularne, ali su jedine koje su odgovorne i nemaju alternativu, objasnio je Krstić.
Većina stranaka opozicije iznela je oštre kritike na predloženi set zakona koji prate usvajanje republičkog budžeta. Poslanik DS i bivši ministar finansija Božidar Đelić rekao je da će "cena budžeta" biti rast zaduženosti, povećanje PDV na životne namirnice, bez ikakvih socijalnih mera koje će to kompenzovati.
Poslanik DSS Nenad Popović rekao je da će njegova stranka da glasa protiv predloženih ekonomskih zakona jer se mere odnose samo na fiskalnu konsolidaciju, dok su razvojne mere izostale.
Prema oceni lidera LDP Čedomira Jovanovića, predlog budžeta za 2014. je posledica višegodišnjeg kukavičluka i gluposti političara koji su vodili Srbiju. Ovo nije reformski, već budžet kontinuiteta. Potrebno je fokusirati se na uzroke problema i neophodne su ozbiljne reforme.