
Sledeće nedelje o restruktuiranju Srbijagasa
Finansijsko restrukturiranje Srbijagasa moglo bi da košta između 600 i 800 miliona evra, kaže generalni direktor tog preduzeća Dušan Bajatović i najavljuje da će razgovori o restrukturiranju početi sledeće nedelje u Vladi Srbije.
Za restrukturiranje je zaduženo Ministarstvo finansija, a u razgovore će biti uključen premijer Ivica Dačić i stručnjaci, rekao je Bajatović i potvrdio da je Ministarstvu privrede dostavio ličnu kartu tog javnog preduzeća.
Srbijagas će predložiti model restrukturiranja koji predviđa da to preduzeće postane nacionalna gasna kompanija u 100 odsto državnom vlasništvu, tj. holding uz pravno, a ne vlasničko razdvajanje delatnosti, objasnio je Bajatović.
On je naveo da je predviđeno da se restrukturiranje završi do 1. januara 2015. i da će organizacija kompanije biti u potpunosti uklađena s trećim energetskim paketom EU, koji podrazumeva razdvajanje transporta od prodaje.
Cilj restrukturiranja, nastavio je Bajatović, treba da omogući da se kapital preduzeća podigne na najmanje 100 miliona evra, kako bi bilo sposobno za investicije i realizaciju projekata poput Južnog toka, skladišta i gasnih elektrana.
Srbijagas je toliko ozbiljno i opasno pitanje, da ne može da se reši lupanjem šakom o sto, rekao je Bajatović, ali je dodao da sa ministarkom Zoranom Mihajlović ima dobru i profesionalnu saradnju.
U Srbijagasu tvrde da je sve spremno za početak gradnje deonice gasovoda Južni tok kroz Srbiju, a Bajatović kaže da će za Južni tok kroz Srbiju u 2014. biti na raspolaganju 500 miliona evra.
Iza projekta Južni tok stoji kompletna Vlada Srbije, uključujući i ministarku energetike, izjavio je Bajatović, ističući da neće biti špekulacija o tokovima novca tog gasovoda.
Lokacijska dozvola i idejni projekat su, kako je rekao, praktično završeni, a tenderi za izvođače radova će biti raspisani čim bude završena revizija glavnog projekta, praktično se radi o danima ili nedeljama.
Objašnjavajući zašto je sedište firme Južni tok Srbija u švajcarskoj, Bajatović je rekao da je to zbog pravne zaštite projekta i da će sve takse od Južnog toka kroz Srbiju – ostati u Srbiji. "Manite se špekulacija o tokovima novca u vezi Južnog toka, jer špekulacija neće biti", apelovao je Bajatović.