
Blagi rast američke privrede `prikriva` recesiju
Uprkos zvaničnim podacima o privrednom rastu Sjedinjenih Američkih Država od jedan odsto, američki institut ECRI smatra da je ta zemlja, u stvari, u jeku recesije.
U izveštaju tog instituta, koji prenosi francuski list Atlantiko, navodi se da američki ekonomski indikatori nisu potpuno pouzdani i da često variraju.
S obzirom na to da se greške prilikom izračunavanja uvek potkradu, kao i na moguću neopouzdanost prilikom prikupljanja podataka, iza objavljenog privrednog rasta od jedan odsto lako bi se mogla sakriti recesija.
Analitičari ECRI slikovito opisuju stanje američke privrede tvrdeći da ona "flertuje" sa recesijom.
Podaci koji ovaj nezavisni institut iznosi nisu ispolitizovani, tvdi portparol ECRI Lakshman Achuthan, koji dodaje da da niko od odgovornih na političkoj sceni SAD ne želi da prizna da je američka privreda u recesiji.
Bez obzira na zvanične podatke, sadašnja politika Federalnih rezervi sa interesnim stopama od praktično nula odsto, kao i kvantitativno smirivanje koje traje već četiri godine, pokazatelji su ne tako stabilne situacije u zemlji.
Zvanični podaci takođe ukazuju da se stanje na tržištu rada poboljšava, iako realnost to demantuje. Situacija na tržištu rada je veoma loša, a kvalitet ponude poslova više je nego žalostan.
U poslednje tri i po godine preko milion zaposlenih Amerikanaca, u punoj snazi, između 35 i 54 godina, izgubilo je posao. Rastuća nejednakost između siromašnih i bogatih dovela je do rasta cena nekretnina, posebno luksuznih.
Suština je u tome, tvrdi Achuthan, da je privredni rast počeo da opada pre nastajanja velike recesije. To je dugoročni fenomen koji prouzrokuje strukturne probleme.