Neophodna fiskalna konsolidacija
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković veruje da će na jesen doći do sklapanja novog aranžmana sa MMF kojim bi se stranim investitorima poslao direktan signal da je Srbija sigurna zemlja za ulaganja, a uz to bi stigla i pomoć za neophodne reforme.
Delegacija Fonda upravo je još jednom „opipala puls“ srpskih finansija, kako bi početkom jeseni mogla da započnu razgovori oko sklapanja novog aranžmana, koji Srbiji nije neophodan radi povlačenja novih kredita, s obzirom na to da raspolažemo sa više od 11 milijardi evra deviznih rezervi. Bila bi to sredstva koju bi naša zemlja mogla da uzme ako „zaškripi“, kaže guvernerka za Novosti, sumirajući razgovore sa misijom MMF.
Aranžman bi, pre svega, obezbedio potrebnu dodatnu garanciju za strane investitore da Srbija vodi odgovornu i održivu makroekonomsku politiku i da je sigurna zemlja za ulaganje, što bi povoljno uticalo na investicije i smanjenje rizika zemlje. S toga i jeste namera Srbije da sa MMF potpiše aranžman iz predostrožnosti, koji ne podrazumeva novo zaduživanje, kaže Tabaković.
Imajući u vidu da je tokom konsultacija sa MMF postignuta saglasnost oko glavnih makroekonomskih neravnoteža i načina njihovog rešavanja, verujem da će doći do sklapanja novog aranžmana, naglasila je Tabaković.
Ukoliko aranžman, ipak, ne bude postignut aranžman, Tabaković ističe da on, kao takav, ne utiče presudno na one koji imaju interes za ulaganja u Srbiju.
Za razliku od špekulativnog kapitala iz inostranstva, oni koji imaju interes za ulaganja u Srbiju gledaju njenu dugoročnu ekonomsku perspektivu, ali stvaranju i održavanju te dugoročne pozitivne perspektive najviše će doprineti fiskalna konsolidacija, koju će sporazum sa MMF podržati i olakšati.
Prema njenim rečima, za postizanje makroekonomske stabilnosti nužno je sprovesti fiskalnu konsolidaciju i smanjiti deficit, a ključni doprinos tome treba da daju strukturne reforme. Ovakva kretanja bi se pozitivno odrazila na konkurentnost domaće privrede i smanjenje spoljnotrgovinskog deficita.
Devizno tržište je stabilno i od MMF ne tražimo sredstva za podršku platnom bilansu, ali nam je značajna njihova tehnička i savetodavna pomoć u sprovođenju strukturnih reformi koje su preduslov da imamo stabilnu valutu, nisku inflaciju i održiv ekonomski rast, zaključila je Tabaković u izjavi za Novosti.
Posle dvonedeljne posete Srbiji, Misija MMF je srpsku ekonomiju ocenila kao lošu i istakla neophodnost fiskalne konsolidacije, ne pominjući pritom eventualni aranžman.