
INTERVJU – Vladimir Mikić, generalni direktor Imperial Tobacco: Na gubitku lokalne kompanije
Sve države koje pristupaju EU, u procesu pridruživanja koji prethodi punopravnom članstvu deklarišu koji su, i u kojim oblastima, negativni ekonomski efekti koje ta država da trpi kao direktnu posledicu ulaska u EU. Evropska komisija, potom, traga za mogućim rešenjem kako da se toj državi kompenzuje taj gubitak. Postoji više načina: jedan je, što je slučaj sa Srbijom, da se, u direktnim pregovorima između Evropske komisije i zemlje, ili zemalja, koje su direktan učesnik odnosa sa zemljom koja pristupa EU pronađe zakonsko rešenje koje će anulirati gubitak zemlji koja pristupa EU, i, drugi, da Evropska komisija na neki drugi način kompenzuje taj gubitak zemlji koja pristupa EU, objašnjava Vladimir Mikić, generalni direktor Imperial Tobacco.
Prema njegovim rečima „Evropska komisija je otvorila to pitanje i dijalog sa nadležnim institucijama Srbije, ekspertski timovi obeju strana su izneli svoje stavove i kalkulacije mogućih rešenja, i sada se očekuje politički dogovor na najvišem nivou pregovarača."
Takođe, važno je reći da Srbija nema nikakvu formalnu obavezu da prihvati bilo kakav predlog Evropske komisije, ali, treba uvek imati na umu da će Srbija, u eventualnom procesu pridruživanja EU, imati iste takve dijaloge sa Evropskom komisijom, ali sada sa ’druge strane’, u kojima će očekivati razumevanje i svesrdnu pomoć Komisije u potrebi da kompenzuje svoje gubitke nastale kao direktna posledica punopravnog članstva EU.“
Šta jednu duvansku kompaniju sa aspekta poslovanja najviše pogađa nakon ulaska Hrvatske u EU?
– To, pre svega, zavisi o kakvoj se kompaniji radi, da li je u pitanju internacionalna ili lokalna kompa nija. Ako su u pitanju internacionalne kompanije ovakva promena neće izazvati apsolutno nikakve negativne efekte, jer su to kompanije koje u svom sastavu imaju na desetine fabrika u raznim državama širom celog sveta, pa tako i u zemljama EU, i njima pebacivanje proizvodnje u neku drugu zonu simetričnih tržista neće predstavljati veliki problem niti negativan finansijski impakt. Međutim, kod lokalnih kompanija situacija je potpuno drugačija.
One izlaskom svojih domicilnih tržišta iz formata CEFTA sporazuma gube sve benefite poslovanja koje to članstvo podrazumeva, a njihove fabrike, a samim tim i poreklo proizvoda, ostaju van zone interesa trgovinskih sporazuma koja im omogućava povlašćeni položaj koji su do tada imale. To se, u ovom slučaju, odnosi na tretman proizvoda lokalnih proizvođača cigareta iz Hrvatske, ali, i obrnuto, tretman proizvoda lokalnih proizvođača iz Srbije kojima će plasman robe u Hrvatsku biti isto tretiran kao i plasman u bilo koju zemlju EU.
Ceo intervju pročitajte u štampanom izdanju magazina Bizlife