
Grčka prodaje i državnu lutriju
Grčka državna lutrija – tačnije, Grčka organizacija za fudbalsku prognozu d.d. (Organismos Prognostikon Agonon Podosfairou A.E. – OПАП) je jedna od retkih državnih kompanija koja uporno donosi dobit.
On iznosi oko 500 miliona evra godišnje, ali se ipak grčka vlada odlučila i na njenu privatizaciju kako bi napunila državnu blagajnu, piše Deutsche Welle podsećajući da kada nekoj zemlji ide lošije, to bolje idu lutrije i kladionice.
Grčka naime mora nastaviti s prodajom svojih državnih preduzeća a to je obećanje koje je Grčka dala Evropskoj uniji kako bi dobila kredit i samo ove godine se od tih prihoda u blagajni Atine očekuje 2,6 milijardi evra.
Uglavnom Grci su ponudili 33 odsto udela u državnoj lutriji, a investicijski fond Emma Delta koji se jedini javio ponudio je 652 miliona evra uz dividendu što bi značilo da će Grci napuniti državnu kasu za 712 miliona evra. Investitor će za tri godine vratiti svoj ulog.
Opozicija grmi kako je lutrija otišla za sitne novce, a novinari otkrivaju pozadinu priče koja ide, naravno, do Evropske unije.
Naime, dve trećine tog fonda Emma Delta pripada češkom preduzetniku Jiriju Šmejcu, a trećina grčkom brodovlasniku i vlasniku naftne kompanije Giorgosu Melissandidisu. Mladi glavni investitor Šmejc do sad nije ostavio traga u ekonomskim medijima da bi bio u stanju iz svoje kasice-prasice izvući pola milijarde evra. Šmejc je po poslednjim informacijama, direktor odseka za ulaganje (Asset Managment) finansijske institucije PPF Group. Njeno sedište je, teoretski, u Holandiji, ali je to još jedan tipičan plod privatizacije neke bivše socijalističke zemlje – u ovom slučaju Češke, naglašava DW.
"Ta institucija je u gotovo isključivom vlasništvu Petra Kellnera i puno ime fonda je Správa Prvniho Privatizačniho Fondu kojim je Kellner, od radnika kompanije koja je uvozila foto-kopir uređaje u Češku, učestvovanjem u privatizaciji raznih banaka i osiguravajućih društava u Češkoj, postao najbogatiji čovek te zemlje čiji se lični imutak procenjuje na oko desetak milijardi dolara", piše Deutsche Welle.