Ko su ljudi koji su novac sklanjali u poreske oaze?

Više evropskih medija objavilo je imena 130.000 ljudi, iz 170 zemalja, koji koriste 10 poreskih utočišta.

Podatke je otkrio Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara, mreža reportera iz više od 60 država, sa sedištem u Vašingtonu.

Londonski Guardian, minhenski Suddeutsche Zeitung i nemačka televizija NDR objavili su podatke o oligarsima, biznismenima i političarima sa spiska.

Posedovanje računa u poreskim rajevima ne mora biti nezakonito, ali su dokumenti bacili svetlo na tajne kanale koji se koriste za osnivanje fondova i kompanija, čiji je cilj prikrivanje bogatstva.

Objavljeno je 2,5 miliona dokumenata. Potiču iz dve kompanije specijalizovane za formiranje ofšor investicionih fondova.

Novinari angažovani na tom poslu tvrde da je materijal mesecima tajno analiziran, da bi bio potvrđen, javlja DPA. "Mnoge najveće svestke banke su agresivno radile kako bi svojim klijentima obezbedile tajne kompanije na Britanskim Devičanskim Ostrvima i u drugim ofšor skrovištima", saopštio je Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara.

Uz objašnjenje „Prvo ime Nemačke: Zaks“ , Suddeutsche Zeitung je na svom internet-portalu objavio i veliki grafički prikaz strukture porodice i poslovnih odnosa jednog od najpoznatijih nemačkih poreskih "grešnika“, Guntera Zaksa. Bivši plejboj i multimilioner, nekadašnji suprug francuske glumačke dive Brižit Bardo, Nemac Zaks (umro 2011) koji se nekada zvao Gunter Zaks fon Opel, bio je industrijalac sa švajcarskim pasošem, bob-vozač, fotograf, režiser, sakupljač umetnina i astrolog, a najpoznatiji je kao legendarni plejboj. Svojevremeno je nasledio imetak od 470 miliona švajcarskih franaka a po svetu je imao čitavu mrežu firmi koje su bile registrovane u poreskim oazama.

Osim Guntera Zaksa, kako prenosi Spiegel, magazin takođe blizak organizaciji ICIJ, na listi poreskih prestupnika su i Mihail Fridman, „ruski top-oligarh“, zatim Ime Markos, guvernerka filipinske provincije Ilokos Norte i najstarija kćerka bivšeg diktatora Ferdinanda Markosa. Tu su i Lejla i Arzu Alijeva, kćerke azerbejdžanskog predsednika Ilhama Alijeva, predsednik parlamenta Mongolije Bajartsort Sangajav, pa španska baronica i umetnička kolekcionarka Karmen Servera, a Spiegel navodi da „grčki vlasnici ofšor-firmi – njih 107 – potiču iz svih slojeva društva, od stanovnika najbogatijih atinskih četvrti pa do onih koji žive u udaljenim selima na severu zemlje.“

What's your reaction?

developed by Premium.rs | Copyright © 2025. bizlife.rs | Sva prava zadržana.

MAGAZINE ONLINE